Tunus'un Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on Tunisian species of Crabronidae (Insecta: Hymenoptera)
- Tez No: 634815
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Amaç: Bu çalışma, Tunus'taki Crabronidae türlerini tespit etmek amacıyla 2017-2019 yıllarında yapılmış faunistik ve sistematik bir çalışmadır. Yöntem: Crabronidae türleri Tunus'un değişik lokalitelerinden toplanmış, tür ve alttür düzeyinde teşhisleri yapılmıştır. Teşhis edilmiş tür, cins, tribüs ve altfamilyalara ait teşhis anahtarları hazırlanmıştır. Ayrıca, teşhis edilmiş olan türlerin morfolojik karakterlerinin dijital fotoğrafları çekilmiştir. Yine, sinonimleri, Tunus ve dünyadaki coğrafik yayılışları ve türlerle ilgili diğer bilgiler de verilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda, Crabronidae familyasına bağlı Astatinae altfamilyasından iki cinse bağlı yedi tür; Bembicinae altfamilyasından dokuz cinse bağlı 18 tür, Crabroninae altfamilyasından 16 cinse bağlı 59 tür ve alttür; Pemphredoninae altfamilyasından üç cinse bağlı beş tür ve Philanthinae altfamilyasından dört cinse bağlı 31 tür ve alttür olmak üzere toplam beş altfamilyaya bağlı 34 cins ait 120 tür ve alttür tespit edilmiştir. Bunlar arasında Psammaecius Lepeletier 1832 ve Philanthinus de Beaumont 1949 cinsleri ile 30 tür ve alttür Tunus faunası için yeni kayıttır. Sonuç: Bu çalışma ile Tunus'taki Crabronidae türleri belirlenmiş, bunların dağılışları ve ekolojileri ile ilgili bazı bilgiler toplanarak ülkenin biyolojik zenginlikleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is a faunistic and systematic study conducted in 2017-2019 in order to determine Crabronidae species in Tunisia. Method: Crabronidae species were collected from different localities of Tunisia and identified to species or subspecies level. For identified species, genera, tribus and subfamilies different keys of identification were established. Morphological characters of identified species having taxonomic and systematic importance were described and illustrated by digital photographs. Synonymy, geographical distribution in Tunisia and in the world of each determined species and other information about the species were given. Findings: As a result of this research, seven species of two genera belonging to Astatinae subfamily; 18 species of nine genera belonging to Bembicinae subfamily; 59 species and subspecies of 16 genera belonging to Crabroninae subfamily; five species of three genera belonging to Pemphredoninae subfamily and 31 species and subspecies of four genera belonging to subfamily Philanthinae are identified. In total, 120 species and subspecies belonging to 34 genera of Crabronidae family are recorded. Among them, two genera Psammaecius Lepeletier 1832 and Philanthinus de Beaumont 1949 and 30 species and subspecies were newly recorded for Tunisia. Results: In this study, Crabronidae species were determined in Tunisia, some information about their distribution and ecology were collected and biological richness of the country was revealed.