The impact of COVID-19 on the Tunisian export-oriented industries
COVID-19'un Tunus ihracat odaklı sektörler üzerindeki etkisi
- Tez No: 763198
- Danışmanlar: Assoc. prof. Dr. HASAN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Felaket hastalıklar alanı arasında, COVID-19, tekil bir düzeyden küresel bir ekonomik düzeye şiddetlenen benzeri görülmemiş ve bilinmeyen bir tehdidi temsil etti. Aslında, küresel bulaşıcı salgının ilanından sonra dünya, her şeyin alt üst olduğu özel bir döneme girdi. Hareket kısıtlamalarından uluslararası sınır kapılarının kapanmasına kadar tüm bu faktörler, ekonominin olağan akışını yeniden şekillendirdi ve küresel bir alarm yarattı. Aşağıdaki analiz, pandeminin küresel ve Tunus ekonomisinde yarattığı değişikliklerin derinlemesine bir araştırmasıdır. Ayrıca pandeminin sektörel ihracat performansı üzerindeki etkilerinin hem dünya hem de Tunus için detaylı olarak anlatılması amacına hizmet etmektedir. Otuz yıllık bir seçilmiş dönem boyunca ihracat performansı ile Tunuslu arasında bir karşılaştırma yaptıktan sonra, pandeminin yansımalarına dair bir anlayış olgunlaştı. Buna ek olarak, aylık küresel ve Tunus mal ihracatı ile COVID-19 ile ilgili göstergeler arasındaki ilişkiyi incelemek için IBM SPSS yazılımının kullanımı ile bir korelasyon katsayısı testi uygulandı. Sonuçlar, değişkenler arasında orta derecede pozitif bir korelasyon gösterdi. Ek olarak, pandeminin ihracat üzerindeki şiddeti incelendi, ancak virüsün yansımalarının hiçbir yerde küresel durgunluğa yakın olmadığı tespit edildi. Bununla birlikte, bu araştırmanın yapılmasına izin veren ana neden, pandeminin ihracata yönelik endüstriler üzerindeki etkisi hakkında güvenilir ve geçerli bilgilerin azlığıdır.
Özet (Çeviri)
Among the realm of calamitous diseases, COVID-19 represented an unprecedented and unbeknownst threat which exacerbated from a singular level to a global economic one. In fact, after the declaration of the global transmissible epidemic, the world underwent an exclusive era where things went upside down. From movement restrictions to international boarders' closures, all of these factors remodeled the usual flow of economy and created a global alert. The analysis below is an in-depth investigation of the alterations the pandemic cognate on the global and Tunisian economy. It is also serving the purpose of explaining in detail the impacts of the pandemic on the sectoral export performance for both the world and Tunisia. After concluding a comparison between the export performance and the Tunisian over a thirty-year-long selected period, an understanding of the pandemic repercussions became mature. In addition to that, a correlation coefficient test with the use of IBM SPSS software was applied to study the relationship between the monthly global and Tunisian exports of merchandise with the COVID-19-related indicators. The results displayed a moderate positive correlation between the variables. Additionally, the severity of the pandemic on the exports was examined, only to find that the repercussions of the virus were nowhere near the global recession. Nevertheless, the main motive which allowed this research to be conducted is the scarcity of reliable and valid information on the impact of the pandemic on export-oriented industries.