Erzurum şartlarında farklı buğdaygil türlerine ait çeşitlerin yeşil alan performanslarının belirlenmesi
Determining the green area performance of varieties of different grass species in Erzurum conditions
- Tez No: 634816
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma Erzurum şartlarında farklı buğdaygil türlerine ait çeşitlerin yeşil alan performanslarını belirlemek amacıyla 2019 yılında yürütülmüştür. Çalışma Atatürk Üniversitesi Bitkisel Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezine bağlı sulu deneme alanlarında Şansa Bağlı Tam Bloklar deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Lolium perenne, Festuca arundinacea, Poa pratensis, Festuca rubra rubra, Festuca rubra trichophylla, Festuca rubra commutata ve Agrostis tenuis türlerine ait 14 çeşit 2018 yılında çim alan oluşturmak üzere ekilmiştir. 2019 yılında elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. İncelenen bitkiler tür bazında ele alındığında Lolium perenne, Festuca arundinace ve Festuca rubra türlerinin genel olarak mevcut şartlarda iyi performans gösterdikleri ifade edilebilir. Bu türler Erzurum şartlarına uyum sağlamışlar, fazla kış zararına uğramadan iki yıl boyunca yeşil alan oluşturmuşlardır. Poa pratensis türleri soğuğa dayanıklı olmakla birlikte ekim yılından başlayarak tesis olma sorunları yaşamışlar ve buna bağlı olarak homojenlik gibi çim kalite kriterlerinde zayıf kalmışlardır. Agrostis tenuis'e ait Denso çeşidi Erzurum şartlarına çok iyi uyum sağlayamamıştır. Elde edilen verilere göre Erzurum şartlarında yeşil alan oluşturmak için Allstarter, Neruda ve Cutter2 gibi Lolium perenne çeşitleri, Olimpus, Brigantine ve Master Piace gibi Festuca arundinacea çeşitleri ve Longfellow ve Sergei gibi Festuca rubra çeşitleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2019 to determine the green area performance of varieties belonging to different grass species under Erzurum conditions. The study was set up in 3 repetitions according to the trial pattern of Randomized Complete Blocks in the irrigated trial areas of Atatürk University Plant Production, Application and Research Center. 14 varieties belonging to Lolium perenne, Festuca arundinacea, Poa pratensis, Festuca rubra rubra, Festuca rubra trichophylla, Festuca rubra commutata and Agrostis tenuis varieties were planted in 2018 to create green area. The results obtained in 2019 can be summarized as follows. Considering the plants examined by species, it can be stated that Lolium perenne, Festuca arundinace and Festuca rubra varieties generally perform well in the current conditions. These species have adapted to Erzurum conditions, they have created a green area for two years without suffering much winter damage. Although Poa pratensis varieties are resistant to cold, they had problems with establishing facilities starting since planting, they were weak in turf quality criteria such as homogeneity. Denso variety belonging to Agrostis tenuis did not adapt very well to Erzurum conditions. According to the data obtained, Lolium perenne varieties such as Allstarter, Neruda and Cutter2, Festuca arundinacea varieties such as Olympus, Brigantine and Master Piace, and Festuca rubra varieties such as Longfellow and Sergei can be recommended to create a green field under Erzurum conditions