Örgütsel sessizlik ile örgütsel özdeşleşme ve kültür arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between organizational silence with organizational identification and culture
  1. Tez No: 634845
  2. Yazar: MUAZZEZ NİLAY ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin örgütsel sessizlik davranışları ile örgütsel özdeşleşme düzeyleri ve kültürel değerleri (güç mesafesi ve toplulukçu boyutlarıyla) arasındaki ilişkiyi, nedensellik bağlamında derinlemesine incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden görgül bir araştırma yöntemi olan durum çalışmasıdır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme yöntemi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi olan görüşme formu yaklaşımı kullanılarak 14 sendika çalışanı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan verilerin elde edilmesinde açık uçlu sorulardan oluşan bir soru formu kullanılmıştır. Ayrıca, sendika çalışanlarının örgütsel özdeşleşme, güç mesafesi ve toplulukçu eğilimlerini belirlemek için ölçeklerden yararlanılmıştır. Araştırma toplam dört bölümdür. İlk bölümde örgütsel sessizlik, ikinci bölümde örgütsel özdeşleşme, sonraki bölümde kültür kavramı incelenmiş olup, son bölümde ise örgütsel sessizlik ile örgütsel özdeşleşme ve bireysel kültürel değer boyutlarından olan güç mesafesi ve toplulukçuluk değerleri arasındaki ilişkinin incelendiği saha araştırmasına yer verilmiştir. Elde edilen bulgular, yüksek örgütsel özdeşleşmenin, çalışan sesliliğini ve korumacı sessizlik davranışı eğilimini arttırdığını ortaya koymuştur. Düşük güç mesafesinin, çalışan sesliliğini arttırıcı, korunmacı sessizlik davranışı eğilimini ise azaltıcı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Toplulukçu değerlerin, korumacı sessizlik davranışı eğilimini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to oversee deeply the relationship at the context of causality in between the behaviours of organisational silence together with organisational identification levels and cultural values (power distance and collectivism dimensions) of individuals. The study is a“case study”being an empirical research method of one of qualitative research methods. The interview method being one of qualitative methods has been used at the study. Using the approach of interview form which is being a method of semi structured deep interview method; the interviews have been performed with the 14 employees of trade union. A questionnaire consist of open-ended questions that they are used to attain the data of participants have been applied. Moreover, in order to determine the organisational identification, power distance and collectivism trends of the employees of trade union, the scales have been utilised. The study has four chapters. The first chapter is to study organisational silence; organisational identification at the second chapter and the cultural concept has been studied at the last chapter. A field research where the relationship of power distance and collectivism values which are being at the dimension of organisational silence, organisational identification and individual cultural values have taken place at the study. The findings accomplished have put forward that the high organisational identification has increased the trend of behaviour of the voice of the employees and defensive silence. It has been determined that the low power distance has an increasing impact on employee voice but decreasing impact on the trend of defensive silence behaviour. Consequentially, the idea has been achieved that collectivism values have increased the trend of defensive silence behaviour.