Algılanan örgütsel desteğin, örgütsel sessizlik ve örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi: Konuyla ilgili bir araştırma
The effect of perceived organizational support on organizational silence and organizational identification: A Research on the subject
- Tez No: 581942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE KOSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan örgütsel desteğin, örgütsel sessizlik ve örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu bağlamda Kars ili Kağızman ilçesi kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan çalışanlar üzerinde anket uygulanmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre örgütsel destek ile örgütsel sessizlik arasında anlamlı, pozitif fakat düşük düzeyli bir ilişki, örgütsel destek ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı, pozitif fakat yüksek olmayan bir ilişki ve örgütsel sessizlik ile örgütsel destek arasında ise anlamlı, fakat düşük düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Ayrıyeten kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan çalışanların örgütsel destek, örgütsel sessizlik ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin demografik değişkenlerle ilişkileri de analiz edilerek bulgular, tartışma ile sonuç ve öneriler bölümünde detaylıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of perceived organizational support on organizational silence and organizational identification. In this context, a survey was conducted on the employees working in public institutions and organizations in Kağızman district of Kars province. The data obtained by the survey method were analyzed. According to the results of the analysis, a significant, positive but low level relationship between organizational support and organizational silence, a significant, positive but not high relationship between organizational support and organizational identification, and a significant but low positive relationship between organizational silence and organizational support were found. In addition, the relationships between the levels of organizational support, organizational silence and organizational identification of the employees working in public institutions and organizations were analyzed in detail in the findings, discussion, results and recommendations section.