Küreselleşme sürecinde ördütsel değişim
Organizational change in the globalization process
- Tez No: 63487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Günümüzde önemli değişimler olmaktadır. Değişimler küreselleşme ve bilgi toplumu eksenind egerçekleşmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, küreselleşme ve bilgi toplumu incelenmiştir. Küreselleşmeye yol açan ekonomik faktörler, siyasal faktörler ve bilgi teknolojisi ve bilgi toplumunun ortaya çıkışı üzerinde durularak teknolojik değişmenin toplumsal yapı yapı üzerine etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde örgütsel değişimin gereği ve etki eden faktörler incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca örgütsel değişimin amaçları ve ilkeleri, örgütsel değişimin türleri, örgütsel değişimin süreçleri, örgütsel değişimin sınırlamaları ve örgütsel değişime direnme konuları incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde küreselleşme sürecinde yeniden yapılanma konusu ele alınmıştır. Devletin yapısında ve işleyişinde meydin i gelen değişiklikler, yerel, bölgesel ve küresel oluşumlar, bilgi teknolojilerinin örgütsel yapı ve süreçlere etkileri ile, bilgi toplumunda örgüt modelleri ve endüstri ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Important changes are taking part now a days. These changes occur in term of globalization and information society. In the first part of the study globalization and information society have been examined. The economic and political factors leading to globalization and the existence of information technology and information society have been emphasized and the effects of technological change on the structure of the society has been investigated. In the second part, the need for organizational change and the effecting factors have been defined. Also, the aims and the principles of change; the typen, the process, limits of organizational change and resistance to organizational change have been examined. In the third part, restructuring in globalization process has been investigated. The changes in the structure and functioning of the state; local, regional and global formations, the affects of information technology and structure and processes and the organizational models and industrial relations in the information society have been studied.