Küreselleşme döneminde Afrikalı göçmenlerin farklılaşma ve uyum süreci: İstanbul örneği
Differentiation and integration process of African migrants in globalization period: The case of Istanbul
- Tez No: 634878
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET DUYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Küreselleşmeyle birlikte uluslararası göçün çeşitliliği, hacmi ve coğrafi kapsamı şekil değişmiştir. Bu durum hiç şüphesiz Türkiye'yi de etkisi altına almıştır. Özellikle 2000'li yıllarda Türkiye'nin göç grafiği şekil değiştirmeye başlamış ve göç veren pozisyondan göç alan hedef ülke pozisyonuna geçmiştir. Bu süreçte kozmopolitliği daha da artan İstanbul, Sahra-altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlere de ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Özellikle ten renklerinden dolayı yabancı olduğunu gizleyemeyen Afrikalı göçmenler, sosyal hayatta bu kimliklerinin beraberinde getirdiği olumlu ve/veya olumsuz tepkileri hızlıca üzerlerine çekmektedirler. İnsanların“farklı”ve/veya“öteki”olarak nitelendirilmesi beraberinde ırkçı, ötekileştirici ve dışlayıcı pratiklere sebebiyet vermektedir. Bu farklılaşmanın doğurduğu hiyerarşi, ırkçı, ötekileştirici ve dışlayıcı pratiklerde kendini göstermektedir. Tüm bu pratikler, göçmenlerin yerel halk ile birarada uyum içerisinde yaşamasının önünde engel teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da yaşayan Afrikalı göçmenlerin karşılaştıkları dışlayıcı pratikleri tespit edip yaşadıkları farklılaşma ve uyum süreçlerini araştırmaktır. Göç, göçmeni ve yerel halkı etkileyen çift yönlü bir olgu olduğu için hem Sahra-altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenler hem de yerel halkı temsil edebilecek Türkiyeliler üzerinden etnografik alan araştırması yapılmıştır. Kartopu yöntemi kullanılarak seçilen 22 Afrikalı göçmen ve 23 Türkiyeli ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve elde edilen nitel veriler analiz edilmiştir. İstanbul'un izbe köşelerinde yaşayan düzensiz göçmenler, iş ve gelecek güvencesinden yoksun bir şekilde yaşam mücadelesi vermektedir. Türkiye'ye okumak için gelen düzenli göçmenler ise yurt ve burs imkanlarından yararlandıkları için görece daha iyi yaşam koşullarına sahiptir. Bu çalışmada göçmenlerin düzenli ve düzensiz ayrımı olmaksızın yerel halkın dışlayıcı pratiklerine maruz kaldıkları tespit edilmiştir. Dışlayıcı pratikler, bakış ve söylemler bazen şiddet içeren ırkçı eylemlere de dönüşmektedir. Ayrıca cinsiyet farkı gözetmeksizin göçmenlerin hiperseksüealit olarak algılanan bedenleri, Afrikalıların cinsel arzu nesnesi olarak görülmesine neden olmakta ve bu da beraberinde ırkçı davranışları doğurmaktadır. Afrikalıların“fakir ve pis”olduklarına dair stereotip düşüncüler, farklılaştırmayı besleyen diğer bir nedendir. Sonuç olarak bu çalışmada Afrikalı göçmenlerin karşılaştıkları tüm farklılaştırıcı davranışların onların toplumla sağlıklı iletişim kurmasına engel olduğu ve uyum sürecini zorlaştırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The variety, volume and geographical scope of international migration have changed with globalization. This has undoubtedly affected Turkey as well. Especially in the 2000s, Turkey's migration flow began to change and moved from country of emigration to destination country position. In this process, Istanbul, whose cosmopolitanism increased even more, started to host immigrants from sub-Saharan African countries. Particularly, African immigrants who cannot hide their foreignness due to their skin colors, quickly take the positive and/or negative reactions cause of these identities in social life. The characterization of people as“different”and / or“other”also causes racist, othering and exclusionary practices. All these practices prevent migrants from living integrated with the local population. The aim of this study is to identify the exclusionary practices faced by African immigrants living in Istanbul and to investigate their differentiation and integration processes. Migration is a two-way phenomenon that affects immigrants and local people. The immigrants from sub-Saharan African countries and Turkish citizens who can represent the local people are included in the ethnographic field research. In-depth interviews were made with 22 African immigrants and 23 Turkish citizens selected using the snowball method and the qualitative data obtained were analyzed. Irregular immigrants living in the remote parts of Istanbul are struggling for their lives devoid of job and future security. In comparison, regular immigrants coming to Turkey for educational purposes have relatively better living conditions since they can benefit from facilities like dormitories and scholarship. This study finds that immigrants are, regardless of being regular or irregular, exposed to exclusionary practices from the local community. Exclusionary practices, glances and discourses can sometimes turn into racist actions as well. Also, regardless of their gender, bodies of migrants are perceived as hypersexual which causes Africans to be seen as sexual desire objects and leads to racial behavior as well. Stereotype thoughts such as Africans being“poor and filthy”are also another reason sustaining differentiation. To sum up, this study determines that all the differentiating behaviors African migrants are exposed to, prevents them from establishing healthy relations with the society and makes the integration process more difficult.