Çukurova Üniversitesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran öğrencilerin cinsel sağlık ile ilişkili tutumları
Sexual health-related attitudes of the students who applied to Cukurova University Family Medicine polyclinics
- Tez No: 634954
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, aile hekimliği polikliniklerinden hizmet alan üniversite öğrencilerinin cinsel sağlıkla ilişkili tutumlarının ve eğitim/danışmanlık gereksinimlerinin ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma evrenini 1 Kasım-31 Aralık 2019 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran üniversite öğrencileri (n=1482) oluşturdu. Evreni %95 güvenirlik ve %5 hata payı ile temsil eden en az örneklem büyüklüğü hesaplandı (n=306). Çalışmaya katılmayı kabul edenlere literatür taranarak oluşturulan ve 28 sorudan oluşan anket formu uygulandı. Bulgular: Yaş ortalaması 19,95±1,77 (17-30) olan 317 katılımcının% 73,8'i kadındı. Cinsel yönelimini % 1,6'sı biseksüel olarak tanımlarken % 26,2'si emin değilim yanıtını verdi. Katılımcıların % 11,4'ü cinsel ilişki yaşadığını ve ilişki yaşayanların % 14,3'ü gebelikten korunmak için hiçbir yöntem kullanmadığını bildirdi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the sexual health-related attitudes and education/counseling needs of university students receiving service from family medicine polyclinics. Materials and Methods: University students, who applied to Cukurova University Family Medicine Polyclinics between 1 November-31 December 2019 (n = 1482), constituted the target population of the study. The minimum sample size that represents the target population of the study with 95% reliability and 5% margin of error was calculated (n= 306). A questionnaire form with 28 questions, which was created by scanning the literature, was applied to the students who agreed to participate in the study. Results: The mean age of 317 participants was 19.95 ± 1,77 years(17-30) and 73,8% were women. While 1,6% of them defined their sexual orientation as bisexual, 26,2% of them replied I am not sure. Also 11,4% of the participants stated that they had sexual intercourse and 14,3% of those who had an intercourse did not use any method to prevent pregnancy.