Türk vergi sisteminde vergi incelemesi (Eskişehir ve Sakarya uygulamaları)
- Tez No: 6350
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
= ÖZET = Devletin vergi gelirlerinin daha sağlıklı bir şekilde toplanma sında yararlı bir araç olarak görülen ve ülkemiz dahil olmak üzere diğer ülkelerin vergi idareleri tarafından da uygulanan vergi incele melerinin Türk "Vergi Sistemi içindeki konumunu belirlemek amacıyla hazırlanmış bulunan tezimizde, öncelikle vergi incelemesinin hukuki yapısı ele alınmıştır. Bundaki amaç, Türk vergi sistemi içinde vergi incelemesinin hukuki görünümünü belirlemektir. Üç bölüm halinde hazır lanan tezin ilk bölümünde vergi incelemesi kavramı açıklanmaya çalı şılmış, ardından vergi incelemesini gerektiren nedenler, işlevleri ve genel kuralları ortaya konmuştur. Yine aynı bölümde vergi incele meleri sırasında, incelemelerin sağlıklı sonuçlar vermesi amacı ile kullanılan ve kullanılması sonucu büyük yararları görülen yoklama, bilgi toplama, arama ve ihbar kavramları detaylı olarak ele alınmıştır, İkinci bölümde ele alman konular vergi incelemesinin nasıl yapıldığının ortaya konmasına yönelik olup, bu bölümde vergi incele melerinde kullanılan yöntemler belirtilmiş, vergi incelemesine alınan beyanların seçimi ile ilgili ilkeler ve kurallar açıklanmıştır. Vergi incelemesinin nasıl gerçekleştirildiğinin ortaya konmasından ve vergi incelemelerinde etkinliği sağlanan faktörlerin açıklanmasından sonra, üçüncü bölümde; bu bilgiler ışığında Eskişehir ve Sakarya Bölgelerinde gerçekleştirilen vergi incelemelerinin değişik açılardan.değerlendirilmesi ve bölgeler arası karşılaştırmaları yapılmıştır. T- O f^OKSEKÖ?RBTlH KURUL* Dekffimaaiasye» Merimi
Özet (Çeviri)
Summary of Thesis Inspection of taxes is a useful means that helps to collect - the state in come from taxation justly, and it is carried out in many counW.es including Turkey. This thesis has been prepared to. indicate the place of tax inspection in the Turkish taxation system. Primarily the legal frame of tax inspection has been examined. In the first part of the thesis the phrase“ Inspection of taxes”is explained and the reasons for tax inspection, their functions and the general rules are given. Still in the same part, inspection, collecting data, searching and informing, which have proved to be useful in getting sound results, are given in details. The second part is about how the inspection is done, what ways to follow, the principles and regulations concerning the choice of the declarations to be inspected. In the third part tax inspections carried out in the regions of Eskişehir and Sakarya are evaluated and different regions are compared.