Paternalistik liderlik algısının çalışan sesliliğine etkisi: Gıda sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of paternalistic leadership on employee voice: A research on employees in the food industry
- Tez No: 635046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ORAL ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, gıda sektöründe çalışanlar açışından paternalistik liderlik algısının çalışan sesliliği üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla Manisa'da gıda sektöründe çalışan 123 katılımcıdan anket tekniği ile veri toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu, iki ölçek ve örneklemin demografik yapısını belirlemeye yönelik hazırlanmış sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada paternalistik liderliğin alt boyutları ile çalışan sesliliği arasındaki ilişkiyi saptamak için korelasyon analizi, paternalistik liderlik algısının çalışan sesliliği üzerindeki etkisi için hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Ölçekler için ise doğrulayıcı faktör analizi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, paternalistik liderlik ölçeğinin üç alt boyutu olan iş yerinde aile ortamı, iş dışı yaşama katılma, sadakat ve itaat beklentisi ile çalışan sesliliği arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyon bulunduğu görülmüştür. Ayrıca çalışan sesliliğine pozitif yönlü anlamlı etkisi bulunan alt boyutun iş dışı yaşama katılma olduğu görülmüştür. Araştırma, kültürümüzde bugün hala önemli bir yeri olan paternalistik liderlik tarzının çalışan sesliliği üzerindeki etkilerini ortaya koyması açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Liderin iş yaşamı dışında çalışanlarının özel yaşamlarını da kapsayan ilgisi, çalışanlarının fikirlerini paylaşma isteğini arttırarak örgütte seslilik iklimi yaratmaya çalışanlara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effect of paternalist leadership perception on employee voices in terms of employees in the food industry. For this purpose, data was collected from 123 participants working in the food sector in Manisa with a survey technique. The questionnaire form used in the research consists of two scales and questions prepared to determine the demographic structure of the sample. In the research, correlation analysis was performed to determine the relationship between the sub-dimensions of paternalist leadership and employee voice, and hierarchical regression analysis was made for the effect of paternalist leadership perception on employee voice. Confirmatory factor analysis was preferred for the scales. As a result of the study, it was found that there was a positive correlation between the family environment at workplace, participation in non-business life, loyalty and obedience expectation and employee voice, which are three sub-dimensions of the paternalist leadership scale. In addition, it was observed that the sub-dimension, which has a positive effect on employee voice, is participation in non-business life. The research is thought to contribute to the literature in terms of revealing the effects of paternalist leadership style, which still has an important place in our culture, on employee voice. It is thought that the interest of the leader, which covers the private lives of the employees apart from the business life, will contribute to those who create a climate of voice in the organization by increasing the desire to share their opinions.