İnmeli hastalarda kompleks bölgesel ağrı sendromunda ayna tedavisinin etkinliği
- Tez No: 635074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDAL FUNDA NAKİPOĞLU YÜZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışma KBAS Tip 1 gelişen inmeli hastalarda konvansiyonel fizik tedavi ve rehabilitasyon programına ilave olarak kullanılan ayna terapisinin rehabilitasyon sonuçlarına etkinliğini araştırmak üzere planlanmıştır. Hastalar-yöntem: Çalışmaya Kasım 2011 ile Eylül 2012 tarihleri arasında serebrovasküler olay nedeniyle yatarak rehabilitasyon programına alınan klinik olarak KBAS tip 1 tespit edilen 30 hasta alındı. Sistemik olarak stabil durumda olmayan, kooperasyonu kısıtlı, tümoral ya da travmatik nedenler ile gelişmiş hemipleji tanısı olan, görme alanı defekti bulunan, inkar fenomeni ve omuz subluksasyonu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 30 KBAS tip 1 gelişmiş inmeli hastası gönüllü olarak katıldı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Ayna terapisi grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15), ayna terapisi grubuna konvansiyonel rehabilitasyon programına ek olarak tutulan taraf üst ekstremiteye yönelik ayna terapisi protokolü haftanın 5 günü, 4 hafta boyunca uygulandı. Her iki grubun demografik özellikleri, klinik değerlendirmeleri ile tedavi öncesi ve sonrası tonus ölçümleri, eklem hareket açıklığı ölçümleri, ağrı düzeyini belirtir ölçümleri, motor ve fonksiyonel iyileşmeyi gösterir ölçümleri yapıldı. Bulgular: Ayna terapisi uygulanmayan grupta tedavi bitiminde aktif fleksiyon ve ekstansiyon açılarında, motor FIM ve Total FIM skorlarında anlamlı artış, VAS düzeyinde anlamlı artış saptandı. Ayna terapisi uygulanan grupta ise tedavi bitiminde el brunstromm, pasif fleksiyon ve ekstansiyon, aktif fleksiyon ve ekstansiyon hareket açıklıklarında, FAT skorlarında, Motor FIM, Bilişsel FIM, Total FIM, FGM el ve el bilek skorlarında anlamlı artış, VAS düzeylerinde anlamlı düşüş saptandı. Ayrıca çalışma grubunda kontrol grubuna göre pasif fleksiyon, aktif fleksiyon ve ekstansiyon, FAT skorları, Motor FIM, Bilşsel FIM, Total FIM, FGM el bilek, FGM el ve VAS ölçümlerindeki değişim yönünden istatistiksel olarak tedaviye daha iyi yanıt verdiği görülmüştür. Sonuç: Çalışmamız sonucunda KBAS tip 1 gelişen inmeli hastalarda nörofizyolojik tedaviye ayna terapisinin eklenmesi ile paretik üst ekstremite de motor fonksiyondaki gelişme artmakta, fonksiyonel yetersizlik azalmakta, ayrıca KBAS'na bağlı ağrı algısı azalmaktadır. Ucuz, non invaziv, hasta katılımlı bilişsel bir tedavi yöntemi olan ayna terapisi KBAS tip 1 gelişen inmeli hastalarda rehabilitasyon programının bir parçası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To investigate the effects of mirror therapy (MT) on upper limb motor functions, spasticity and pain intensity in patients with hemiplegia accompanied by complex regional pain syndrome type 1 (CRPSt1). Design: Randomized Controlled Trial Setting: Training and Research Hospital Participants: Adult patients with first time stroke and simultaneous CRPSt1 of upper extremity at dystrophic stage (n=30). Intervention: Both groups received patient-specific conventional stroke rehabilitation program for four weeks, 5 days/week and 2-4 hours/day. The MT group received an additional MT program 30 minutes a day. Main Outcome Measures: We evaluated the scores of Brunnstrom Recovery Stages of arm (BRS-arm) and hand (BRS-hand) for motor recovery, wrist and hand subsections of Fugl-Meyer Assessment (FMA) and motor items of Functional Independence Measure (FIM-motor) for functional status, Modified Ashworth Scale (MAS) for spasticity, and Visual Analog Scale (VAS) for pain severity. Results: After 4 weeks of rehabilitation, both groups had significant improvements in FIM-motor and VAS scores compared to baseline scores.