Rauf Orbay, biyografisi
The Autobiography of Rauf Orbay's
- Tez No: 63508
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AYBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rauf ORB AY'ı a- Daha yakından tanımak, b- Yaşamı ve faliyetlerini öğrenmek, \ c- Hakkındaki dağınık bilgileri biraraya getirip düzenlemek, d- Milli Mücadele, Türk Devleti'nin kuruluşu ve Devrimler içindeki rolünü ortaya çıkarmak, e- Mustafa Kemal ATATÜRK ve diğer yöneticilerle olan ilişkilerinin boyutu ve niteliğini göstermektir. Araştırma yapılırken sözü edilen dönemde yaşamış kişilerin hatıraları, dönemin siyasi tarihini içeren bilimsel kitaplar ile dönemm gazete ve dergilerinin ilgili yazı ve makalelerinden yararlanılmıştır. Bu çalışmada Rauf ORB AY'ın yaşamı ve faliyetleri dört ana bölümde incelenmiştir: Birinci bölümde; Doğumundan I. Dünya Savaşı'na kadar, olan yaşamı ve faaliyetleri, İkinci bölümde; I. Dünya Savaşı' ndaki faaliyetleri, Üçüncü bölümde; Milli Mücadele Dönemi faaliyetleri, Dördüncü bölümde; Milli Mücadele sonrası faaliyetleri ile ölüme kadarki yaşamı ele alınmıştır. ~ Bu araştırmada, Rauf ORBAY'm okul yaşamı, devlet görevlen, Milli Mücadeleye katılması ve amacı, Milli Mücadele'deki rolü, Milli Mücadele içerisinde Mustafa Kemal ile olan ilşkileri ve görüş ayrılıklarına yer verilmiştir. RauP'ÖRB AY'ın yaşamı ve faliyetleri anlatılırken kronolojik sıralamaya bağlı kalınmış, dönemin olaylarına da kısaca değinilmiştir. Rauf ORBAY'm, kendi görüş ve düşüncelerinin yanında bunlara karşıt olan görüş ve düşüncelere de yer verilerek, bir karşılaştırma yapılmış ve okuyucuya değerlendirme olanağı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; a-to know Rauf Orbay in detail b-to learn his life and activities c-to collect the information about him and organize them d-to bring out his importance in the foundation of the Turkish Republic and in the War (Turkish) National Independence and Revolutions. e-to show his relations with Mustafa Kemal Atatürk and other directors. In this research the autobiographies of the people and books about their memories, important history books, newspapers and magazines of that age were used. In this research Rauf Orbay's life and activities were examined in four main parts. First Part; 1 lis activities between his birth and the first world war, Second Part; His life and activities during the first world war, Third Part; His life and activities during our National" war, FourfPart; His activities after our National war till his death. In this reseach, Rauf Orbay's school life, his missions for the government, his aim in National war, how he took part in this struggle and his role, his relations with Mustafa Kemal Atatürk and their different point of views were explained. RauT'Orbay's life and their activities were given in chronological order and the important events of his age were told, in brief. Rauf Orbay's own ideas were mentioned were given in order to give the readers, chance to evaluate. IV