İlkokullarda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi
Instruction on religions culture and ethics at primary schools
- Tez No: 63509
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN PARLADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu araştırma, mecburi öğretim kurumu olan ilkokullarda okutul makta olan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinin, bugünkü durumunu ve problemlerini inceleyen bir çalışmadır. Tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın örneklemini, İzmir'in sosyo-ekonomik ve kültürel yönden farklı özellikler taşıyan çeşitli ilçe, belde ve köylerindeki ilkokullarda öğrenim gören, 163 öğrenci ile bu okullarda görev yapan, 111 öğretmen oluşturmaktadır. Beş bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde, araştırmanın amacı, önemi ve kapsamı, ikinci bölümde, araştırmanın yöntemi, üçüncü bölümde, çocukların dini gelişim özellikleri ile ilkokullardaki din eğitiminin tarihi seyri ve önemi, dördüncü bölümde, araştırmanın bulgu ve yorumları, son bölümde de özet, sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulardan, bu alanda yeterli formasyona sahip olmayan sınıf öğretmenlerinin, ilkokullarda bu dersi okutmaları, bu kurumlardaki Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinin temel güçlüğünü oluşturduğu anlaşılmıştır, öğretmen ve genelde buna bağlı diğer problemler çözümlenmediği sürece, anılan kurumlarda söz konusu dersin okutulmasıyle amaçlanan hedeflere ulaşılamayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project aims to discuss the problems of the subject of Relig ions Culture and Ethics in the compulsory primary schools. The cases for the survey were chosen from among 163 pupils and 1 1 1 teachers studying and teaching at primary school from vari ous villages, towns and localities shoving a great variety of particu larities socio-economically and culturally and culturally of İzmir. The project is of five chapters: The introduction treats the pur pose, significance and the scope of the research, the second chapter treats the methodology, the third chapter treats the aspects of relig ions development of the children and the historical development of re ligions education and its significance at primary schools, the fourth chapter treats the finding and their evaluations, and final chapter gives a summary a conclusion and suggestions. The findings proved that the main handicap presenting a fruitful, successful religions education is the existence of class teachers lack ing educational formation. Unless the question of teachers and the related problems are solved, we conclude that the objectives aimed by the course are hard to realize.