Renal taş tedavisinde flexibl üreterorenoskopi ile lazer litotripsi sonrası enfektif komplikasyonları etkileyen faktörler
Factors affecting infective complications after laser lithotripsy with flexible ureterorenoscopy in renal stone treatment
- Tez No: 635082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ADANUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Böbrek taşlarının tedavisinde holmium lazer ile flexible üreterorenoskopi(f-URS) prosedürü sonrası enfeksiyöz komplikasyonları etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Ocak 2015 – Ekim 2019 tarihleri arasında kliniğimizde renal taş nedeniyle holmiyum lazer ile f-URS uygulanan 482 hastanın cinsiyet, yaş, komorbidite, son altı ayda endoskopik taş cerrahi öyküsü, idrar analizi ve idrar kültürü sonuçları, kan testi sonuçları, operasyon süresi, rezidüel taşlar ve taş boyutu verileri retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalara standart bir f-URS prosedürü uygulandı. Ameliyat sonrası ateşle birlikte üriner trakt enfeksiyonu, SIRS ve sepsis gibi postoperatif görülen enfeksiyöz komplikasyonlar kaydedildi. Komplikasyon oranlarını etkileyen prediktif faktörleri belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 482 hastanın 189'u kadın, 293'ü erkekti. Hastaların ortalama yaşı 52±15 yıl ve preoperatif kreatin seviyeleri 0,94±0,34 mg/dL idi. f-URS prosedürü uygulanan 22 hasta soliter böbrekli idi. 108 hastada preoperatif SWL tedavisi öyküsü vardı. 99(%20.5) hastada HT, 60(%12.4) hastada DM, 56(%11.6) hastada KAH, 24(%5) hastada KOAH, 2(%0.4) hastada immunsüpresyon öyküsü vardı. 7(%1.5) hastada ise antikoagülan kullanım öyküsü mevcuttu. Preoperatif pozitif idrar kültürü olan hasta sayısı 62(%12.9) idi ve 253 hastada preoperatif DJ stent olduğu tespit edildi. Ortalama taş dansitesi 1010±393 HU bulundu. Operasyon esnasında 473(%98.1) hastada üreteral acces sheat kullanıldı. Ortalama operasyon süresinin 56±19 dk ve operasyon bitiminde 413 hastaya DJ stent konulduğu belirlendi. İlk seansta taşsızlık oranı %80.7 olarak bulundu. f-URS sonrası enfeksiyöz komplikasyon insidansı %10 (n = 48) idi. 21 hastada (%4.4) ateşle birlikte üriner trakt enfeksiyonu, 11 hastada (%2.2) Sistemik İnflamatuar Cevap Sendromu(SIRS), 16 hastada (%3.4) ise ürosepsis görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate the factors affecting infectious complications after flexible ureterorenoscopy (f-URS) procedure with holmium laser in the treatment of kidney stones. Materials and Methods: Between January 2015 - October 2019, 482 patients who underwent f-URS with holmium laser, gender, age, comorbidity, history of endoscopic surgery in the last six months, urine analysis and urine culture results, blood test results, operation time, residual stones and stone size data were analyzed retrospectively. All patients underwent a standard f-URS procedure. Postoperative infectious complications such as postoperative fever with urinary tract infecitons, sepsis and septic shock were evaluated. Univariate and multivariate analyzes were performed to determine predictive factors affecting complication rates. Results: 482 patients included in the study, 189 were women and 293 were men. The mean age of the patients was 52±15 years and preoerative creatine levels were 0.94±0.34 mg/dL. Twenty-two patients undergoing the f-URS procedure were solitary kidneys. 108 patients had a history of preoperative SWL treatment. There was a history of HT in 99 (20.5%) patients, DM in 60 (12.4%) patients, CAD in 56 (11.6%) patients, COPD in 24 (5%) patients and immunosuppression in 2 (0.4%) patients. Seven (1.5%) patients had a history of anticoagulant use The number of patients with preoperative positive urine culture was 62 (12.9%) and 253 patients had a preoperative DJ stent. The mean stone density was found 1010 ± 393 HU. Ureteral acces sheat was used in 473 patients during the operation. It was determined that the mean operation time was 56 ± 19 minutes and at the end of the operation 413 patients had DJ stents. In the first session, the stone-free rate was found 80.7%. The incidence of infectious complications after fURS was 10% (n = 48). Urinary tract infection with fever in 21 patients (4.4%), Systemic Inflammatory Response Syndrome (SIRS) in 11 patients (2.2%), and sepsis in 16 patients (3.4%).