Televizyon dizilerinin Bilecik ili turizm ve ekonomisine etkisi
The effect of television series on Bilecik tourism and its economy
- Tez No: 635089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Turizm, Economics, Finance, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplumda yaygın ve egemen olan popüler kültür ile kitle iletişim araçlarına yönelim artmıştır. Kitle iletişim araçları çağımızda insan hayatını etkileyen, fikirlerini ve tercihlerini değiştiren temel kültür odağı haline gelmiştir. Özellikle televizyon ve televizyon dizilerinde görülen hayatlar, mekanlar ve kişiler, bireylerin satın alma, beğeni ve destinasyon tercihlerini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, Bilecik görselleri bulunan ve Osmanlı tarihini anlatan Diriliş Ertuğrul dizisinin il ekonomisine ve turizmine olan etkisi incelenmiştir. Bir televizyon dizisi vasıtasıyla yaşanan turizm aktivitesi, kültürel ekonomi ve kültür turizmi ile ilişkilendirilmiş, 2014 yılı baz alınarak yerli ve yabancı turistin yapmış olduğu konaklama sayısı incelenmiştir. Ayrıca Şeyh Edebali ve Ertuğrulgazi türbe alanlarında yüz yüze 153 kişiye anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Bilecik, 2015 yılı itibariyle (Diriliş Ertuğrul dizisinin başlamasıyla) hem iç turizm hem de dış turizm faaliyetlerinde hareketlilik yaşamıştır. Anket çalışmasından elde edilen sonuçlara göre ise Diriliş Ertuğrul dizisi Bilecik'e olan ziyaretleri olumlu yönde etkilemiştir. Ancak stratejik konumuna rağmen Bilecik'teki imkânların sınırlı olması, var olan ilginin belirli bir derecede kalmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the popular culture prevalent and dominant in the society, the trend towards mass media has increased. Mass media have become the main cultural focus that has affected human life and changed their ideas and preferences. Especially the lives, places and people seen in television and television series directly affect the preferences of purchasing, likes and destinations. In this study, the effects of the Diriliş Ertugrul series, which features Bilecik images and describes Ottoman history, on the provincial economy and tourism were examined. Tourism activity through a TV series has been associated with cultural economy and cultural tourism. Based on the year 2014, the number of accommodation made by domestic and foreign tourists was examined. In addition, a survey was conducted for 153 people face to face in the areas of Şeyh Edebali and Ertuğrulgazi tomb. According to the results obtained, Bilecik experienced an acceleration in both domestic and foreign tourism activities as of 2015 (with the start of the Diriliş Ertuğrul series). According to the results obtained from the survey, the Diriliş Ertuğrul series had a positive effect on the visits to Bilecik. However, despite the strategic location, the limited possibilities in Bilecik caused the existing interest to remain at a certain degree.