Akut pulmoner tromboemboli hastalığı olan ve olmayan bireylerde histogram-patern ile hasta klinik parametreleri arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between histogram-patern and patient clinic parameters in individuals with and without acute pulmonary thromboembolism disease.
- Tez No: 635092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızda bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi(BTPA)dan elde ettiğimiz histogram patern analizi ile akut pulmoner tromboemboli(PTE) tanısı alan hastalarda, total akciğer, sağ total akciğer, sol total akciğer ve her bir akciğerin üst, orta ve alt zonlarındaki dansite değerlerinin dağılımını ve değişikliklerini pulmoner embolisi olmayan grup ile kıyasladık. Masif, submasif, nonmasif pulmoner tromboemboli olarak üç farklı klinik tabloda sınıflandırdığımız akut PTE hastaları ve pulmoner embolisi olmayan hastaların histogram patern analizi ile hasta klinik tablosu arasındaki korelasyonu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ağustos 2016 ve Aralık 2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı bünyesinde Etik Kurulu onayı ile retrospektif olarak yapıldı. Belirtilen tarihler arasında Radyoloji Anabilim Dalında verileri çalışmaya uygun 93 akut pulmoner emboli hastası ve 99 pulmoner emboli tanısı almayan hasta dahil edildi. Hastaların epikriz kayıtlarındaki özgeçmiş bilgilerine ve başvuru anındaki hemodinamik değerlerine bakılarak akut PTE tanısı alan hastalar non-masif, submasif ve masif olarak üç klinik tabloda sınıflandırıldı. 3 klinik tablodaki akut PTE hastaları ile emboli negatif grupta akciğer parankim dansiteleri, bilgisayarlı volumetrik anatomik segmentasyona dayalı bir yazılım uygulaması (syngo.CTPulmo 3D, Siemens, Erlangen) kullanılarak ölçüldü ve her hastanın akciğer parankimine yönelik nisbi frekans histogramları çizildi.Ortalama akciğer yoğunluğu (MLD), yüzde dağılım değerleri (PDV), skewness ve kurtozis hesaplandı. Bulgular: Emboli lokalizasyonu yapılmadan ve yaptıktan sonraki MLD, emboli pozitif ve negatif gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. Ancak anlamlı farklılık göstermesede emboli pozitif grupta MLD değerleri genellikle tüm zonlarda emboli negatif gruba kıyasla düşük bulundu. PDV, X emboli lokalizasyonuna bakılmaksızın ve emboli lokalizasyonlarına bakıldıktan sonra özellikle -1000-900 HU ve -800-700 HU aralıkda emboli pozitif ve negatif gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. Emboli pozitif ve negatif gruplar arasında histogram patern analizinde standart sapma ve kurtozisde anlamlı farklılıklar bulundu.Masif, submasif ve nonmasif pulmoner tromboemboli olarak üç farklı klinik tabloda sınıflandırdığımız akut pulmoner emboli hastalarında obstrüksiyon indeksleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu. 3 farklı klinik tablodaki hastalar ile emboli negatif grup arasında MLD de istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. PDV de masif embolisi olanlar ile emboli negatif grup arasında total akciğer -1000-900 HU aralıkda, sağ akciğer -1000-900 HU aralıkda, sağ akciğer orta zonda -1000-900 HU aralıkda, sağ akciğer alt zonda -1000-900 HU ve -800-700 HU aralıkda istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu. Masif, submasif ve nonmasif pulmoner tromboemboli olarak üç farklı klinik tabloda sınıflandırdığımız hastalarda akciğer dansitesinde heterojeniteyi gösteren standart sapma ve kurtozis değerlerinde klinik tablolar arasında anlamlı farklılıklar bulundu. Sonuç: Bu çalışmada, akut PTE si olan ve olmayan hastalarda BTPA da elde edilen akciğer parankimal dansitometrilerinin farklı olduğunu bulduk. Emboli pozitif ve negatif gruplar arasında bulduğumuz PDV, standart sapma ve kurtozisdeki anlamlı farklılıkların özellikle periferik emboli için tanısal performansı büyük ölçüde arttırabileceğini ve pulmoner embolinin bölgesel dağılımını belirlemede önemli rol oynayabileceğini göstermiş olduk. Masif, submasif ve nonmasif pulmoner tromboemboli olarak üç farklı klinik tabloda sınıflandırdığımız akut pulmoner emboli hastalarında obstrüksiyon indeksleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuş olup obstrüksiyon indeksi arttıkça kliniğin nonmasifden masife doğru kaydığını gördük. Histogram patern analizinden elde ettiğimiz PDV, skewnes ve kurtozisdeki bu anlamlı farklılıkların hastanın klinik tablo derecelendirmesinde bir öngörü sağlayabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we compared the distribution and changes of density values in the total lung, right total lung, left total lung as well as the upper, middle and lower zones of each lung with the embolism negative group based on the histogram pattern analysis obtained from CT pulmonary angiography (CTPA). We aimed to evaluate the correlation between clinical status and histogram pattern analysis of acute pulmonary thromboembolism (PTE) patients (classified in three different clinical tables as massive, sub-massive and non-massive) and non-PTE patients. Material & Methods: The study was conducted between August 2016 and December 2018 with the approval of the Ethics Committee within the Department of Radiology of Atatürk University Faculty of Medicine. In our department, between the specified dates, 93 patients with pulmonary embolism and 99 patients with no diagnosis of pulmonary embolism were included in the study. Patients diagnosed with acute pulmonary thromboembolism (PTE) based on their background information in epicrisis reports and hemodynamic values at the time of presentation were classified into three clinical tables as non-massive, sub-massive and massive. Lung parenchyma densities of patients in these three clinical tables and in the embolic negative group were measured using a software application (syngo.CT Pulmo 3D, Siemens, Erlangen) based on computerized volumetric anatomical segmentation, and relative frequency histograms were drawn for each patient's lung parenchyma. Mean lung density (MLD), percentage distribution values (PDV), skewness and kurtosis were calculated. Findings: Mean lung density (MLD) values before and after emboli localization between emboli positive and negative groups was not statistically significant. However, MLD values in all zones were generally lower in the emboli positive group compared to the emboli negative group. PDV showed a statistically XII significant difference before and after localization (especially in the range of 1000- 900 HU and 800-700 HU) of emboli when compared between embolism positive and negative groups. Significant differences in the standard deviation and kurtosis values were found in histogram pattern analysis between emboli positive and negative groups. Statistically significant differences were found between obstruction indexes in patients with acute pulmonary embolism, which we classified in three different clinical pictures as massive, sub-massive and non-massive pulmonary thromboembolism. Statistically there was no significant difference in MLD value between patients in three different clinical tables and embolism negative group. In PDV value between embolism positive and negative groups, statistically significant differences were found between the range of 1000-900 HU in the total lung, right lung, right lung middle and lower zones, and 800-700 HU in the right lung lower zone. In between three clinical tables (massive, sub-massive and non-massive) of PTE group, the significant differences were found in the values of standard deviation and kurtosis that showed the lung heterogenicity in these patients. Conclusion: In this study, we found that lung parenchymal densitometries obtained in CTPA were different in patients with and without acute PE. We have shown that significant