Spinal anestezi ile total diz protezi ameliyatı olan hastalarda kullanılan farklı sedasyon ajanlarının postoperatif kognitif fonksiyon bozukluk üzerine etkileri
Effects of different sedation agents used in patients underging total knee replacement surgery with spinal anesthesia on postoperative cognitive function disorder
- Tez No: 635093
- Danışmanlar: UZMAN CEYDA ÖZHAN ÇAPARLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Spinal Anestezi İle Total Diz Protezi Ameliyatı Olan Hastalarda Kullanılan Farklı Sedasyon Ajanlarının Postoperatif Kognitif Fonksiyon Bozukluk Üzerine Etkileri Giriş ve Amaç; Total diz protezi (TDP) cerrahisi için ameliyathaneye gelen hasta sayısı, insanların yaşam beklentileri ile artmaktadır. İleri yaş hastalara hareket kabiliyetlerini geri kazandıran bir ameliyat olması sebebi ile elektif bir cerrahi gibi görünse de hayat kalitesi üzerindeki etkileri düşünüldüğünde gerekli bir ameliyattır. 2030 yılında TDP cerrahisi geçirecek hasta sayısının 2010 yılına göre %678 artarak 3,8 milyona çıkması beklenmektedir. Bu hastaların ileri yaşa bağlı komorbiditeleri anestezisti genel anesteziden rejyonal yöntemlere yönlendirmektedir. Rejyonal yöntemlerin başında spinal anestezi gelmektedir. Spinal anestezinin bilinç üzerine etkisinin olmaması bu hastalarda sedasyonu gerekli kılmaktadır. Çalışmamızda 60 yaş üzeri TDP operasyonu geçirmiş hastalarda kullanılmış deksmedetomidin, midazolam ve propofol sedasyon ajanlarının postoperatif kognitif fonksiyon üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem; Çalışmamız 60 hasta ile yapılmış gözlemsel bir çalışmadır. TDP cerrahisi geçirmiş hastalardan çalışmaya dahil olması uygun olanları derlenme odasında belirlenmiş ve anestezi fişlerinden gerekli bilgiler ve hastaların onamları alındıktan sonra derlenme odasında ve posoperatif 3. günde mini mental test (SMMT) ile kognitif fonksiyon bozukluğu açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra SMMT sonuçları karşılaştırılıp sedatif ilaçlar arasındaki kognitif POKD oranları değerlendirilmiştir. Sekonder olarak ise ayni ilaç grubu içinde yaş, cinsiyet, ASA skoru, derlenme odasına sedasyon skoru gibi değerlerin POKD üzerindeki etkileri değerlendirilmilştir. Bulgular; Gruplar arasında derlenme odasında SMMT puanları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark olup, söz konusu farka neden olan durum; kontrol grubuna (27,0±1,1) göre sırasıyla; Deksmedetomidin (22,9±1,1), Midazolam (22,3±1,1) ve Propofol (23,3±1,3) gruplarının SMMT puanlarının daha düşük olmasıydı. İlaçların birbirleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Gruplar arasında post-op 3.gün SMMT puanları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Sonuç; Spinal anestezi ve sedasyon ile TDP cerrahisi geçiren hastalarda kullanılan propofol, deksmedetomidin ve midazolam ilaçları arasında erken postoperatif kognitif fonksiyon açısından fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Different Sedation Agents Used in Patients Underging Total Knee Replacement Surgery with Spinal Anesthesia on Postoperative Cognitive Function Disorder Background and the Goal of Study; The number of patients coming to the operating room for total knee replacement surgery is increasing day by day in proportion to people's life expectancy. Although it may seem like an elective surgery, because it restores some mobility in patients to a certain extent, it is essential in terms of its effects on quality of life. The number of patients who will undergo TKR surgery in 2030 is expected to increase by 678% compared to 2010 and reach 3,8 million. The comorbidities of these patients, arising from old age and seen in many of them, push the anesthesiologist away from general anesthesia and to regional methods. Spinal anesthesia comes first among these methods. Since spinal anesthesia has no effects on consciousness, sedation is necessary for these patients. In this study, we aimed to evaluate and compare the effects of sedation agents dexmedetomidine, midazolam and propofol on postoperative cognitive function in patients undergoing TDP over 60 years of age. Materials and Methods; Our study is a clinical observational study with 60 patients. The patients who had undergone TDP surgery were determined whether to be included in the study, and after the necessary information was obtained from the anesthesia receipts of the patients, they were evaluated in terms of cognitive dysfunction in the recovery room and on the 3rd postoperative day. Then, SMMT results were compared and cognitive dysfunction rates between sedative drugs were evaluated. Secondarily, the effects of values such as age, gender, ASA score, and the sedation score in the recovery room on cognitive dysfunction were evaluated. Results; There is a statistically significant difference between groups in terms of SMMT scores in the recovery room, the situation causing the difference was, compared to the control group (27,0±1,1), dexmedetomidine (22,9±1,1), midazolam (22,3±1,1) and propofol (23,3±1,3) groups had lower SMMT scores. There was no statistically significant difference between the drug groups (p>0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of SMMT scores on the post-op third day (p=0.396). Conclusion; There was no difference in terms of early postoperative cognitive dysfunction between propofol, dexmedetomidine and midazolam drugs used in patients undergoing total knee replacement surgery with spinal anesthesia and sedation.