İn vitro fertilizasyon uygulanan kadınlarda hipnofertilitenin fertiliteye hazıroluşluk, stres ve stres ile baş etmeye etkisi
The effect of hypnofertility on fertility preparedness, stress and coping with stress in women undergoing in vitro fertilization
- Tez No: 635091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırma in vitro fertilizasyon uygulanan kadınlarda hipnofertilitenin fertiliteye hazıroluşluk, stres ve stresle baş etmeye etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Şubat 2019-Temmuz 2020 tarihleri arasında Malatya Gözde Akademi Hastanesine IVF tedavisi için başvuran kadınlar ile yürütülmüştür. Kadınlar gruplara basit randomizasyon yöntemi ile atanmıştır. Yapılan power analizi ile örneklem büyüklüğü en az 100 infertil kadın (50 deney, 50 kontrol) olarak hesaplanmıştır. Deney grubundaki kadınlara hipnofertilite felsefesine dayalı gevşeme, görselleştirme, hayal etme ve olumlama teknikleri dört aşamada uygulanmıştır. Veriler; Kişisel Tanıtım Formu, Fertilite Hazıroluşluk Ölçeği, İnfertilite Stresi Ölçeği, İnfertilite Stresi ile Başa Çıkma Ölçeği ile elde edilmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımlı ve bağımsız gruplarda t resti kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the effect of hypnofertility on fertility preparedness, stress and coping with stress in women undergoing in vitro fertilization. Material and Method: This research was conducted with women applied to Malatya Gözde Academy Hospital between February 2019 and July 2020 for IVF treatment. Womens were assigned to groups by simple randomization. The sample size was calculated by performing power analysis to be of at least 100 infertile women (50 experiments, 50 controls). Relaxation, visualization, imagination and affirmation and techniques based on the hypnofertility philosophy were applied to women in the experimental group in four stages. Data were obtained through Personal İnformation Form, Fertility Preparedness Scale, The COMPI Fertility Problem Stress Scales and The COMPI Coping Strategy Scales. In statistical evaluation; descriptive statistics and ttest in dependent-independent groups analysis were used.