Epizyotomi ve sezaryen insizyonlarında yara iyileşmesinin REEDA ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of wound healing in episiotomy and cesarean incisions using REEDA scale
  1. Tez No: 635096
  2. Yazar: BEHİRE SANÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma epizyotomi ve sezaryen insizyonlarında yara iyileşmesinin REEDA ölçeği ile değerlendirilmesi amacıyla, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı türde, insizyonu izleyen üç farklı günde yara değerlendirmesi yapılarak yürütüldü. Araştırmanın evrenini 20.06.2019-02.08.2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kadın sağlığı ve doğum kliniğinde yatan hastalar, örneklemini ise epizyotomili vajinal doğum yapan 53 ve sezaryen doğum yapan 54 olmak üzere toplam 107 kadın oluşturdu. Araştırma verileri Hasta Tanılama Formu, Yara Tanılama Formu, REEDA Ölçeği ve“Sayısal Değerlendirme Skalası (NRS)”kullanılarak toplandı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi IBM SPSS 22 programı ve R programlama dili kullanılarak yapıldı. Araştırmanın 1. izlem gününde epizyotomili vajinal doğum grubunda REEDA ölçeği toplam puanlarının daha yüksek olduğu ve aradaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edildi (p0,05). Epizyotomili vajinal doğum grubunun REEDA ölçeği alt boyut puanları kızarıklık için tüm izlem günlerinde, ödem için 1. ve 3., akıntı için 1.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by evaluating wound healing in episiotomy and cesarean incisions with the REEDA scale on three different days following the incision. The study was carried out in 2019, between the 20th of June and the 2nd of August, at the Gynecology and Obstetrics Department of the Ankara University Faculty of Medicine Cebeci Research and Practice Hospital. The study population comprised 53 female patients who had vaginal delivery with episiotomy and 54 patients who had cesarean delivery Research data were collected via the patient diagnosis form, wound diagnosis form, REEDA scale, and Numeric Rating Scale (NRS). Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 22.0 software (IBM Corp., Armonk, NY, USA) and R programming language. On the 1st follow-up day, it was determined that the total REEDA scale scores were statistically significantly higher in the vaginal delivery group with episiotomy (P0,05).