Epizyotomi ile normal vajinal doğum ve sezaryen ile doğum sonrası FSFI skoruna göre fonksiyon sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparision of sexual function results according to Female Sexual Function Index score after normal vaginal birth with episotomy and after birth with caesarean section
  1. Tez No: 867983
  2. Yazar: SÜLEYMAN DOĞA AKGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı epizyotomi ile normal vajinal doğum ve sezaryen ile doğum sonrası kadın cinsel fonksiyon indeksi skoruna(FSFI) göre seksüel fonksiyon sonuçlarının farklı olup olmadığının saptanıp postpartum seksüel fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve doğum yöntemi kararında önemini ortaya koymak ve demografik özelliklerin cinsel fonksiyon üzerindeki etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada kliniğimize başvuran 89 adet epizyotomi ile normal vajinal doğum(Grup 1) veya 89 adet sezaryen ile doğum yapmış(Grup 2), 18- 45 yaş arası doğumdan minimum 6 ay ve maksimum 1 yıl geçmiş olan kadınlar değerlendirilmiştir. Doğumunu hastanemizde gerçekleştiren hastalar hastane elektronik veri ortamında taranıp belirlenmiştir. Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (FSFI) ve demografik bilgileri içeren anket formları uygulanmıştır. Daha sonra bu anket formları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. İki grup arzu (istek), uyarılma, lubrikasyon (kayganlık) , orgazm, doyum ve ağrı olmak üzere altı 6 ayrı başlıkta değerlendirilmiş ve FSFI skorları üzerinden cinsel fonksiyonları ve demografik özelliklerin iki grup üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Grup 1 ve grup 2 arasında toplam cinsel fonksiyon skorları (istek, uyarlıma, lubrikasyon, tatmin ve orgazm) karşılaştırıldığında cinsel disfonksiyon derecesi açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır fakat iki grup için de hesaplanan total skorlar, postpartum cinsel disfonksiyon lehine izlenmiştir. Tüm hastalar değerlendirildiğinde eğitim durumu, çalışma durumu ve gelir düzeylerinin FSFI skorunu ve seksüel fonksiyonu etkilediği görülürken; yaş, beden kitle endeksi, evlilik süresi, gravida, parite ve çocuk sayılarının seksüel fonksiyonu ve FSFI skorunu etkilemediği bulunmuştur. Sonuç: Doğum yöntemleri kıyaslandığında epizyotomi ile vajinal yolla doğum ve sezaryen ile doğum arasında postpartum 6. aydan 1. yıla kadar olan süreçte cinsel fonksiyon açısından fark olmadığı ancak iki doğum yöntemininde cinsel disfonksiyona neden olduğu, tüm gruba bakıldığında demografik özelliklerin(eğitim durumu, çalışma durumu, gelir düzeyi) cinsel fonksiyonu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Retrospective Comparison of Sexual Function Results According to Female Sexual Function Index Score After Normal Vaginal Birth with Episiotomy and After Birth with Caesarean Section Purpose: The aim of this study is to determine sexual function according to the female sexual function index score after normal vaginal birth with episiotomy and after birth with cesarean section and to reveal its importance in the decision of birth method and to examine the effects of demographic characteristics on sexual function. Materials and Methods: In this study, 18-45 year-old women and and a minimum of 6 months and a maximum of 1 year postpartum who applied to applied to our clinic, 89 women had a normal vaginal birth with episiotomy (Group 1) or 89 women had a cesarean section (Group 2) were evaluated. Patients who gave birth in our hospital were scanned and identified in the hospital electronic data environment. Survey forms including Female Sexual Function Index (FSFI) and demographic information were administered. These survey forms were then evaluated retrospectively. The two groups will be evaluated under six separate headings: desire, arousal, lubrication, orgasm, satisfaction and pain, and the effects of sexual functions and demographic characteristics on the two groups will be compared through FSFI scores. Results: When the total sexual function scores (desire, arousal, lubrication, satisfaction and orgasm) were compared between group 1 and group 2, no statistically significant difference was detected in terms of the degree of sexual dysfunction, but the total scores calculated for both groups were observed in favor of postpartum sexual dysfunction. When all patients are evaluated, it is seen that education level, employment status and income levels affect the FSFI score and sexual function; It was found that age, body mass index, marriage duration, gravida, parity and number of children did not affect sexual function and FSFI score. Conclusion: When birth methods are compared, there is no difference in terms of sexual function between episiotomy and vaginal birth and cesarean birth in the period from the 6th month to the 1st year postpartum, but both birth methods cause sexual dysfunction, when the whole group is looked at, demographic characteristics (education level, employment status, income) level) can be said to affect sexual function.