Non-alkolik yağlı karaciğer hastalarının atriyal ve ventriküler fonksiyonlarının iki-boyutlu speckle-tracking ekokardiyografi ile değerlendirilmesi: Yeni bir parametre olarak mekanik dispersiyonun yeri
Evaluation of atrial and ventricular functions with 2-dimensional speckle tracking echocardiography in patients with non-alcoholic steatohepatitis: Mechanical dispersion as a new parameter
- Tez No: 635100
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN SAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı toplumda en sık görülen karaciğer hastalığı olup en sık mortalite nedenini kardiyovasküler hastalıklar oluşturmaktadır. Metabolik sendromun hepatik tutulumu olarak görülen NAYKH'nın kardiyovasküler bulgularını subklinik dönemde tanımak hastalığın seyri için önemlidir. Çalışmamızda NAYKH ile kardiyak senkronizasyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi hedefledik. Metod ve Yöntem: Retrospektif veri toplama yönteminin kullanıldığı çalışmamıza Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bölüm'ünde takip edilmekte olan biyopsi ile tanı konulmuş 65 NASH ve yaş/cinsiyet açısından eşleştirilmiş 39 kontrol dahil edildi. Hastaların ekokardiyografik görüntüleri üzerinde konvansiyonel parametreleri değerlendirildi. 2D-speckle tracking ekokardiyografi ile strain ve mekanik dispersiyonları ölçüldü ve kontroller ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda NASH hasta grubunda diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom, insülin rezistansı ve hiperlipidemi oranı kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde fazla olarak görüldü. Hastaların sol venrikül longitudinal strain, sol ventrikül sirkumferansiyal strain ve sağ ventrikül strain değerleri kontrol grubuna göre azalmış bulundu. Atrial global ve fazik strain değerlerinde ve mekanik dispersiyonlarda gruplar arası farklılık görülmedi. Yapılan subgrup analizlerinde, artmış sol atrial mekanik dispersiyon ve sağ ventrikül serbest duvarında azalmış strain bulgularının karaciğer fibrozisini öngörmede bağımsız birer belirteç olduğu saptandı. Sonuç: NASH hastalarında diyastolik ve strain parametreleri bozulmuş olarak bulunmuştur. Kardiyak senkronizasyona olan etkisini incelemek için yaptığımız değerlendirmesinde atrial ve ventriküler MD değerlerinde artış görülmemiştir. Ciddi fibrozis varlığını öngörmede, sağ ventrikül strain ve sol atriyal mekanik dispersiyon parametreleri bağımsız risk öngörücülerdir. Sonuçların daha iyi yorumlanabilmesi için daha geniş çapta çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is the most frequent liver disease with high cardiovascular morbidity and mortality. It is now considered as the“hepatic manifestation”of metabolic syndrome. Thus, it is important for the prognosis of the disease to detect the subclinical signs of cardiovascular involvement. In this study we aimed to evaluate the association between NAFLD and cardiac synchrony. Methods: 65 consecutive patients with the diagnosis of biopsy-proven non-alcoholic steatohepatitis patients and 39 age-and sex-matched controls were include in the study. All patients underwent an echocardiographic examination and the analiysis was done retrospectively. Conventional echocardiographic parameters were measured. Strain and mechanical dispersion parameters were evaluated by 2D speckle-tracking echocardiography (2D-STE) Results: Diabetes, hypertension, metabolic syndrome, insulin resistance and hyperlipidemia were found be more frequent among NASH patients. Left ventricular longitudinal strain, left ventricular circumferential strain and right ventricular strain were significantly lower in NASH patients. There was no significant difference regarding atrial global / phasic strain and mechanical dispersion between the groups. In the subgroup analysis, left atrial mechanical dispersion and right ventricle free wall strain were found to be independent predictors of liver fibrosis. Conclusion: Our study confirmed that, diastolic and ventricular strain parameters are impaired in NASH patients. However, atrial and ventricular mechanical dispersion values were similar between the groups. Studies with larger patients groups are needed to better interpret the results.