Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığında tiyol-disülfid homeostazının hastalık aktivasyonu ile ilişkisi var mıdır?
Is there a relationship between thiol-disulfide homeostasis and disease activation in non-alcoholic fatty liver disease?
- Tez No: 945951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), karaciğerde alkol kullanımından bağımsız olarak anormal miktarda yağ birikimi ile giden, steatohepatit, karaciğer sirozu, hepatosellüler kansere kadar uzanan geniş kliniklerle görülebilen hastalıktır. Az veya hiç alkol tüketimi olmayan hastalarda, hepatositlerin %5'inden fazlasında steatoz varlığının bulunması ile tanı alır. NAFLD gelişiminde serbest oksijen radikallerinin oluşumu ve hepatositler üzerinde oluşturduğu hasar da önemli bir mekanizma olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda NAFLD nedeniyle artan serbest oksijen radikallerinin tiyol-disülfid homeostazını etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu sayede NAFLD hastalarının erken evrede tanı alması ve fibrozis progresyonun yavaşlatılması açısıdan uygun yaklaşımlarda bulunabilecek zamanın kazanılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, tek merkezli olacak şekilde planlandı. S.B.Ü Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları veya Gastroenteroloji polikliniklerine 30 Mayıs 2024 -30 Aralık 2024 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü ve 75 yaş altı NAFLD, NASH tanısı olan, gönüllü olup aydınlatılmış onam alınan 120 hasta alındı. NAFLD tanılı hastalar NAS-CRN skorlama sistemine göre Non-NASH, Fibrozis Evre 0-1, Fibrozis Evre 2-3 olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Her gruptan 40'ar hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar ile aynı yaş, cinsiyet ve VKI 'de olan 30 kişi kontrol grubu olarak alındı. Toplamda 150 kişi çalışmaya dahil edildi. Gönüllü olmayan hastalar, 18 yaş altı ve 75 yaş üstü hastalar, kalp hastlığı, endokrinolojik hastalığı, nefrolojik problemleri, akciğer hastalığı, inflamatuar hastalığı, hematolojik hastalığı, malignitesi, gebeliği, Hba1c düzeyi >9.5 ve kronik alkolizmi olan kişiler çalışmadan dışlandı. Tarama öncesi E vitamini veya Omega-3 kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Statin veya fibrat kullanan hastalardan son 3 ayda sabit dozda kullananlar çalışmaya dahil edildi. Non-NASH grubuna; FİB-4 skoru 1.3' ün altında olan veya KpA düzeyi 8' in altında olup Alt, Ast, normal seviyelerde olan hastalara biyopsi yapılmadan dahil edilirken, biyopsi yapılan ve fibrozis görülmeyen hastalar da dahil edildi. Hastaların, hemogram sonuçları (beyaz küre, hemoglobin, trombosit sayıları); glukoz, Hba1c, üre, kreatnin, sodyum, potasyum, kalsiyum, albümin, alt, ast, ggt, alp, total bilirubin, direkt bilirubin, trigliserit, hdl, ldl,crp gibi biyokimyasal parametreleri; INR düzeyi gibi tetkikleri yapıldı. Hastaların karaciğer elastografi tetkikleri not alındı ve FİB-4 skorları hesaplandı. Alınan venöz kanlar vakit kaybetmeden Nüve marka NF 800R model santrifüj cihazında 10 dakika 4000 rpm santrifüj edilerek serum kısımları ayrıştırıldı. Elde edilen serum örnekleri çalışma yapılacağı zamana kadar eppendorf tüplerine konularak -80 derecede saklandı. Numune toplama aşaması tamamlandıktan sonra serum örnekleri çalışılmak üzere dış merkeze gönderildi. Tiyol/Disülfid homeostazı, Erel ve Neselioğlu tarafından geliştirilen yöntemle otomatik ve spektrofotometrik kullanılarak ölçüldü. Ticari kit (Rel Assay Diagnostics) kullanılarak total tiyol, native tiyol ve disülfid düzeyleri tespit edildi. Bulgular: Çalışma grupları, sağlıklık kontrol grubu, Non-nash grubu, Fibrozis 0-1 grubu ve Fibrozis 2-3 grubu olarak dörde ayrıldı. Çalışma gruplarının demografik verileri değerlendirildiğinde BMI ve bel çevresi değerleriyle gruplar arasında x istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu tespit edildi (sırasıyla p8,6;
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a condition characterized by the abnormal accumulation of fat in the liver, independent of alcohol consumption. Its clinical spectrum is broad, ranging from steatohepatitis to liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma. Diagnosis is typically made when steatosis is present in over 5% of hepatocytes in patients with minimal to no alcohol intake. The formation of reactive oxygen species (ROS) and the subsequent damage they inflict on hepatocytes are considered significant mechanisms in the development of NAFLD. In our study, we hypothesize that the increased ROS due to NAFLD may impact thiol-disulfide homeostasis. We aim to investigate the relationship between disease activation and thiol-disulfide homeostasis. The ultimate goal is to enable earlier diagnosis of NAFLD patients, thereby gaining critical time to implement appropriate interventions to slow the progression of fibrosis. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective, single-center study. A total of 120 volunteer patients aged between 18 and 75 years, diagnosed with Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) or Non-Alcoholic Steatohepatitis (NASH), who applied to the Internal Medicine or Gastroenterology outpatient clinics at the University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital between May 30, 2024, and December 30, 2024, and provided informed consent, were enrolled in the study.Patients with NAFLD were stratified into three groups based on the NAS-CRN scoring system: Non-NASH, Fibrosis Stage 0–1, and Fibrosis Stage 2–3. Each group consisted of 40 patients. Additionally, 30 age-, sex-, and body mass index (BMI)-matched individuals without NAFLD were included as the control group. In total, 150 participants were enrolled in the study.Exclusion criteria included individuals who did not volunteer, those under 18 or over 75 years of age, and patients with cardiac diseases, endocrinological disorders, nephrological problems, pulmonary diseases, inflammatory or hematological conditions, malignancies, pregnancy, HbA1c >9.5%, or chronic alcoholism. Patients who had used vitamin E or omega-3 supplements prior to screening were also excluded. However, patients using statins or fibrates at a stable dose for the last 3 months were included. In the Non-NASH group, patients with a FIB-4 score below 1.3 or a liver stiffness measurement (KpA) below 8 with normal ALT and AST levels were included without liver biopsy. Additionally, biopsy-confirmed patients without fibrosis were also included in this group. Complete blood count parameters (white blood cell count, hemoglobin, platelet count), and biochemical parameters such as glucose, HbA1c, urea, creatinine, sodium, potassium, calcium, albumin, ALT, AST, GGT, ALP, total bilirubin, direct bilirubin, triglyceride, HDL, LDL, and CRP were assessed, along with INR levels. Liver elastography findings were recorded, and FIB-4 scores were calculated. Venous blood samples were immediately centrifuged using a Nüve NF 800R model centrifuge at 4000 rpm for 10 minutes to separate the serum. The obtained serum samples were stored in Eppendorf tubes at -80°C until analysis. Upon completion of the sample collection phase, the serum samples were sent to an external laboratory for analysis. The thiol/disulfide homeostasis was measured using an automated and spectrophotometric method xii developed by Erel and Neselioglu. Total thiol, native thiol, and disulfide levels were determined using a commercial kit (Rel Assay Diagnostics). Results: The study population was divided into four groups: healthy controls, Non-NASH group, Fibrosis Stage 0–1 group, and Fibrosis Stage 2–3 group. Upon evaluating the demographic characteristics of the study groups, a statistically significant difference was observed in both body mass index (BMI) and waist circumference among the groups (p8.6 for elastography and