Helichrysum pallasii (sprengel) ledeb. bitkisinin in vitro biyolojik aktivite ve biyoaktif kompozisyon analizi
Analysis of in vitro biological activities and bioactive composition of helichrysum pallasii (sprengel) ledeb plant
  1. Tez No: 635123
  2. Yazar: NEJMİ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Helichrysum pallasii (Sprengel) Ledeb. Bitkisinin İn Vitro Biyolojik Aktivite ve Biyoaktif Kompozisyon Analizi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Eczacılık Bölümü, Temel Eczacılık Bilimleri Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2020. Bu çalışma, Van ili ve çevresinde böbrek rahatsızlıkları, karın ağrısı, astım, ishal, sarılık, diyabet gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan Helichrysum pallasii bitki yaprak organından elde edilen çeşitli ekstrelerin (etanol, infüzyon ve dekoksiyon) in vitro biyolojik aktivite (antioksidan ve enzim inhibisyonu) ve biyoaktif kompozisyonunun incelenmesini amaçlamıştır. Laboratuvar analizleri etanol bazlı ekstrenin geleneksel hazırlanma biçimlerine (infüzyon ve dekoksiyon) göre daha yüksek antioksidan (FCR: 103 mg Gallik asit Eş./g; FRAP: 2205 µmol Fe2+/g; ORAC: 2540 µmol Troloks Eş./g; DPPH: IC50-0.58 mg/ml; CUPRAC: IC50-0.37 mg/ml; Phosphomolybdenum: IC50-1.34 mg/ml ve metal şelatlama: IC50-1.42 mg/ml) ve enzim inhibisyonu (Asetilkolinesteraz: IC50-1.49 mg/ml; Bütirilkolinesteraz: IC50-1.98 mg/ml; Tirozinaz: IC50-0.68 mg/ml; Alfa-amilaz: IC50-2.09 mg/ml; Alfa-glukozidaz: IC50-0.51 mg/ml; ve Pankreatik lipaz: IC50-42.5 µg/ml) aktivitelerine sahip olduğunu ve daha yüksek miktarlarda fenolik (Klorocenik asit izomerleri ve rutin) ve yağ asidi (Palmitik, linoleik ve linolenik asitler) bileşiklerini içerdiğini göstermiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, Helichrysum pallasii bitki yapraklarının yüksek antioksidan ve enzim inhibisyonu aktivitelerine sahip zengin bir fitokimyasal kaynak olduğunu göstermekte ve biyoterapötik ajan araştırma ve geliştirme çalışmalarında kullanılabilecek bir aday olarak önermektedir.
Özet (Çeviri)
Analysis of In Vitro Biological Activities and Bioactive Composition of Helichrysum pallasii (Sprengel) Ledeb. Plant, Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Department of Basic Pharmaceutical Sciences, Master Thesis, Van, 2020. This study aimed the investigation of in vitro biological activities (antioxidant and enzyme inhibition) and bioactive composition of various extracts (ethanol, infusion, and decoction) obtained from leaf organs of Helichrysum pallasii plant which has been traditionally used in the treatment of various disorders such as kidney diseases, stomachache, asthma, diarhhea, hepatitis, and diabetes in Van province. Laboratory analysis showed that ethanol-based extract showed superior antioxidant (FCR: 103 mg Gallic acid Eq./g; FRAP: 2205 µmol Fe2+/g; ORAC: 2540 µmol Trolox Eq./g; DPPH: IC50-0.58 mg/ml; CUPRAC: IC50-0.37 mg/ml; Phosphomolybdenum: IC50-1.34 mg/ml ve metal chelation: IC50-1.42 mg/ml) and enzyme inhibition (Acetylcholinesterase: IC50-1.49 mg/ml; Butyrylcholinesterase: IC50-1.98 mg/ml; Tyrosinase: IC50-0.68 mg/ml; Alpha-amylase: IC50-2.09 mg/ml; Alpha-glucosidase: IC50-0.51 mg/ml; and Pancreatic lipase: IC50-42.5 µg/ml) activities and contained higher amounts of phenolic (Chlorogenic acid isomers and rutin) and fatty acid (Palmitic, linoleic, and linolenic acids) compounds than traditional preperations (infusion and decoction). Data obtained from the current study shows leaves of Helichrysum pallasii plant as a source of phytochemicals with strong antioxidant and enzyme inhibitory properties and suggesst it's candidate in research and development of biotherapeutic agents studies.