İdiopatik granülomatöz mastitli hastalarda serum triggering receptor expressed on myeloıd cells-1 (TREM-1) seviyelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of soluble triggering receptor expressed on myeloid cells-1 (TREM-1) levels in patients with idiopathic granulomatous mastitis
  1. Tez No: 635122
  2. Yazar: DERVİŞ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HANDE KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: İdiyopatik Granülomatöz Mastit'in (İGM) etiyopatogenezinde, ilk tanımlandığı 1972 yılından bu yana birçok faktör suçlanmış olmasına karşın, son zamanlarda, immün sistem disregülasyonu ve otoimmünite üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, İGM'li hastalarda, serum Triggering Receptor Expressed on Myelooid Cells-1'in (sTREM-1) rolünü araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya patolojik olarak İGM tanısı alan 60 hasta (Grup H) ile herhangi bir hastalığı olmayan 25 sağlıklı kadın (Grup K) dâhil edildi. İGM'li hastalar aktif şikâyet ve semptomları olan hastalar (Grup HA) ve şikâyet ve semptomları olmayan remisyondaki hastalar (Grup HR) olarak iki gruba ayrıldı. Serum TREM-1 seviyeleri, insan Enzyme Linked Immunosorbent Assaysistemleri ile ölçüldü. BULGULAR: İGM hasta grubunun(ortanca= 155,27 pg/mL, Q1 = 123,59 pg/mL - Q3 = 212,13 pg/mL), serum TREM-1 düzeyleri kontrol grubundan (Ortanca = 67,62 pg/mL, Q1 = 37,78 pg/mL - Q3 = 130,55 pg/mL) daha yüksekti (p0,05). SONUÇ: Çalışmamızda saptanan yüksek sTREM-1 düzeylerinin İGM'de inflamasyona katkıda bulunduğu görülmüştür. Özellikle TREM-1'in bloke edilmesi dirençli veya tekrarlayan hastalarda bir tedavi seçeneği olabilir. ANAHTAR KELİMELER: Etiyopatogenez, İdiyopatik granülomatöz mastit, sTREM-1, Tedavi
Özet (Çeviri)
AIM: Although many factors have been proposed in the etiopathogenesis of idiopathic granulomatous mastitis (IGM) since it was first described in 1972, immune dysregulation and autoimmunity have recently been emphasized. The aim of this study was to investigate the role of soluble triggering receptor expressed on myeloid cells-1 (sTREM-1) in idiopathic granulomatous mastitis. MATERIAL AND METHODS: The study included 60 patients with a pathological diagnosis of IGM (Group H) and 25 healthy women without any disease (Group K). Group H was divided into two groups: Patients with active complaints and symptoms (Group HA), patients in remission without complaints and symptoms (Group HR). The sTREM-1 levels was measured by human Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay. RESULTS: The sTREM-1 levels of Group H (Mdn= 155.27 pg/mL, Q1 = 123.59 pg/mL - Q3 = 212.13 pg/mL) was higher than Group K (Mdn = 67.62 pg/mL, Q1 = 37.78 pg/mL - Q3 = 130.55 pg/mL) (p .05). CONCLUSION: It was seen that the detected high sTREM levels contributed to inflammation in IGM in our study. In particular, blockade of TREM may be a treatment option in resistant or multiple recurrent patients. KEYWORDS: Etiopathogenes, Idiopathic granulomatous mastitis, sTREM-1, Treatment