Fiyat ve döviz kuru istikrarının sağlanmasında para piyasası araçlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
The Evaluation of efficiency of money market instruments for the achivement of price and exchange rate stabilization
  1. Tez No: 63513
  2. Yazar: AYLİN ABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı, fiyat ve döviz kuru istikrarının sağlanmasında para piyasası araçlarının etkinliğini ortaya koymaktır.“Etkinlik ”kavramı ile, para piyasası araçlarının fiyat ve döviz kuru istikrarı üzerinde doğrudan ve/veya dolaylı bir biçimde etkili olması ifade edilmektedir. Çalışmada, fiyat ve döviz kuru istikrarı; ekonomik istikrar açısından ele alınmış, ekonomik istikrarsızlık kavramından hareketle, fiyat ve döviz kuru istikrarsızlığının ne olduğu ve sonuçlarının neler olabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Fiyat ve döviz kuru istikrarının ekonomik istikrar açısından değerlendirilmesinden sonra, fiyat ve döviz kuru istikrarının sağlanmasında kullanılan parasal araçlar konusunda bilgi verilmiştir.“Para kontrol araçları”olarak da adlandırılan parasal araçlar; para politikası araçları ve para piyasası araçları olarak incelenmiştir. Para piyasası araçlarının fiyat ve döviz kuru istikrarının sağlanmasındaki etkinliğinin ortaya konulması amacıyla; bu araçların sırasıyla fiyat istikrarı ve döviz kuru istikran üzerindeki etkinlikleri belirtilmeye çalışılmıştır. Türkiye açısından bu değerlendirme; 1980 sonrası serbestleşme deneyiminin Türkiye' ye kazandırdığı yeni finansal ortam ve bu ortam içinde para piyasalarının gelişimi dikkate alınarak yapılmıştır. 1980' li yıllarda serbest piyasa ekonomisi ile başlayan sürecin, aynı zamanda para piyasalarının gelişimine de katkıda bulunacak bir zemini hazırlaması nedeniyle Türkiye ekonomisi, yeni bir oluşum olan para piyasaları ile, karşılaşmıştır. Bu oluşum, yeni finansal araçların yer aldığı organize bir yapıyı içermektedir.Bu yapı içinde, Türkiye' de para piyasası araçlarının fiyat istikrarından çok döviz kuru istikran üzerinde etkin olduğu, fiyat istikrarının ise daha çok orta, hatta daha uzun vadeli araç bileşimleri ve programlarla sağlanabileceği görülmektedir. Para piyasası araçlarının Türkiye' deki kullanımıyla ilgili olarak belirtilmesi gereken bir diğer nokta da, özellikle, Hazine Bonosu örneğinde görüldüğü gibi, bu araçların fiyat ve döviz kuru istikrarını sağlamaya yönelik kullanılmalarından daha çok, oldukça yüksek olan kamu açıklarının finansmanında alternatif bir araç olarak kullanılmakta olduklarıdır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the efficiency of the money market instruments in establishing price and exchange rate stabilization. Following the evaluation of the price and exchange rate stabilization, it also analyzes the monetary instruments in achieving price and exchange rate stabilization. As regards the Turkish case, we especially focus on the period after 1980 through which Turkey has faced a more liberalised financial market structure. It follows from the Turkish experience that money market instruments have some significant influences on the exchange rates rather than price stabilization. An important conclusion drawn from our examination is that money market instruments have been especially used to finance the huge Turkish public deficits.