Gebelerin sağlıklı kilo alımı için internet ve mobil sağlık uygulaması ile bilgi arayışı
Searching for information with internet and mobile health applications for healthy weight gain of pregnant women
- Tez No: 635132
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DAŞIKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, gebelerin internet veya mobil sağlık (m-Sağlık) uygulaması ile gestasyonel kilo alımı (GKA) hakkında bilgi arayışı ve bilgi arayışını etkileyen faktörleri belirlemektir. Yöntem: Araştırma Eylül 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında İzmir' de bir eğitim ve araştırma hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran araştırma kriterlerine uyan gönüllü 420 gebe ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında“Bireysel Soru Formu”ve“E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Numerik değişkenler ortalama/standart sapma veya minimum-maximum olarak verildi. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak verildi. Kategorik değişkenler için pearson ki-kare testi ve t testi kullanıldı. Tüm hipotezler için anlamlılık düzeyi p< 0.05 kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 27.665.53/yıl, gebelik başlangıç beden kitle indeksi ortalaması 25.915.77 olarak saptanmıştır. Gebelerin %51.7'sinin eğitim düzeyinin ilköğretim ve altı (≤8 yıl), çoğunluğunun gelir durumunun düşük (%36.7) ve orta (%54.3) düzeyde, %58.6'sının multipar olduğu belirlenmiştir. Gebelerin %55'i GKA miktarı belirtmiş fakat IOM rehberine uygun GKA bilgisine sahip olan gebelerin oranı %52.8 olarak saptanmıştır. Gebelerin en fazla bebeğin büyüme ve gelişmesi (%82.9), doğum ve doğumun başlama belirtileri (%66.2) ve gebelikte sağlıklı beslenme (%65.7) konularında internette bilgi arayışı olduğu belirlenmiştir. GKA (%45.7) ile ilgili internette bilgi arayışı düşük saptanmıştır. Gebelerin %46.9'unun gebelik ile ilgili m-Sağlık uygulaması kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the factors required to determine the knowledge seeking and information seeking about gestational weight gain (GWG) with the internet or mobile health (m-Health) application of pregnant women. Method: This research was applied to 420 volunteer pregnant women who were suitable to the criteria and obstetrics outpatient clinic of an education and research hospital in İzmir between September 2019 and January 2020.“Individual questionnaire”and“e-Health Literacy Scale (e-HEALS)”were used to collect the research data. Numerical variables were given as mean/standard deviation or minimum-maximum. Categorical variables were given as numbers and percentages. Pearson chi-square test and t test were used for categorical variables.