Üniversite öğrencilerinde sosyal kaygının cinsiyet rolleri ve aile ortamı bağlamında incelenmesi
The examination of collage students social anxiety within gender roles and family environmet
- Tez No: 210272
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu arastırmanın amacı, üniversite ögrencilerinin sosyal kaygı düzeyleri ile aile ortamları arasındaki iliskiyi incelemek ve ögrencilerin sosyal kaygı düzeylerinin cinsiyet rollerine ve çesitli demografik özelliklerine göre farklılasıp farklılasmadıgını sınamaktır. Bu amaçla katılımcıların sosyal kaygı düzeyleri; aile ortamları, cinsiyet rolleri ve çesitli bagımsız degiskenler (cinsiyet, yas, anne-baba egitim durumu ve kardes sayısı) açısından incelenmistir. liskisel tarama modeli niteligindeki bu arastırmanın çalısma grubunu, Marmara Üniversitesi Atatürk Egitim Fakültesi, Teknik Egitim Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültelerinin farklı bölümlerinde ögrenim gören her sınıf düzeyinden 210 kız ve 317 erkek olmak üzere toplam 527 ögrenci olusturmaktadır. Verilerin analizinde, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Teknigi, Bagımsız Grup t Testi, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıstır. Varyans analizi sonucunda, farkın kaynagını belirlemek amacıyla Scheffe testi kullanılmıstır. Arastırmadan elde edilen sonuçlar, üniversite ögrencilerinin sosyal kaygı düzeyleri ile aile ortamları arasında anlamlı bir iliskinin oldugunu göstermektedir. Ayrıca, üniversite ögrencilerinin sosyal kaygı düzeylerinin cinsiyet rollerine göre de anlamlı düzeyde farklılastıgı ortaya konulmustur. Sosyal kaygının, demografik degiskenlerden yas, anne egitim düzeyi ve baba egitim düzeyi degiskenlerine göre anlamlı düzeyde farklılastıgı, buna karsın cinsiyet ve kardes sayısı degiskenlerine göre sosyal kaygı düzeylerinin farklılasmadıgı sonucuna ulasılmıstır. Son olarak, arastırma bulguları çerçevesinde elde edilen sonuçlar tartısılmıs ve yine bulgular ısıgında çesitli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between family environment and social anxiety, and level of social anxiety according to certain demografic variables (with respect to gender roles, gender, age, status of parents educational status and number of siblings). The research was performed in accordance with the correlationally scanning model. The subjects were students of Marmara University in different departments of Atatürk Education Faculty, Technical Education Faculty, Pharmacy Faculty, Medicine Faculty and Engineering Faculty. There were 527 college students, 210 being female, 317 being male. Pearson Moment Correlation Techniques, The Independent Group t Test, Mann Whitney-U test, Kruskall Wallis- H test and ANOVA were used to analyze the row data. The result showed that family environmet correlate with social anxiety. Moreover, the results indicated that gender roles, age and status of parents educational status changed the level of social anxiety positively and negatively. But, gender and number of siblings did not change social anxiety. At this point suggestions about possible studies are given by regarding research findings. Key