Çağdaş Kanada fotoğraf sanatı ve kimlik arayışları
Contemporary Canadian photography and the search for identity
- Tez No: 63515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMBER ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İletişim çağımızın en önemli buluş ve olgularından biri de“Fotoğraf Teknolojisi”ve“Fotoğraf Sanatıdır.”21. Yüzyıla girerken içinde yaşadığımız çağın en belirgin özelliği insanlar arasındaki, sosyo-kültürel etkileşim ve iletişimdir. Kanada toplumun içinde bulunan etnik grubların kültürel farklılıkları, çağın Fotoğraf Sanatçılarının,“ulusal ve ortak bir kültür”yaratma çabalarından dolayı önemli bir etken olmaktan uzaklaşıyor. Ortaya çıkartılan Fotoğraf Yapıtlarındaki içerik ve sunumdaki Çağdaş yorum, toplum içindeki düşünce sanat ve yaşam biçimlerinin bir pota altında toplanmasının ve özümsenmesine önemli rol oynuyor. Fotoğrafik unsurların görsel boyutunda ortaya çıkan Thematic olgular, çarpıcı, sosyal, mitolojik ve zaman boyutunda görülen farklı bir vizyonun sunumunu anlatmaktadır. Bu olguların ışığında irdelenen Çağdaş Kanada Fotoğrafı bir toplumun kültürel yapılanmasının ve gelecekteki“araştırma, imaj ve yeni kimliği”belirleyebilmektedir. Çağdaş Fotoğraf Sanatı, toplumda oluşan etnik grubların sosyal, psikolojik, ekonomik ve kültürel farklılıklarının ötesinde yeni yaklaşım ve çağdaş bir boyut getiriyor. Toplum içinde ortaya çıkan“yabancılaşma”olgusunu ortadan kaldırmak tutkusuyla insan beyninin terminallerinde yeni imajlar yaratabilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important inventions and facts of the information. Age is photographic art and technology which relates to the most noticeable feature of our age, that of socio-culturel interaction and communication between people. Because of efforts to create a 'national culture' by contemporary Canadian photographers; and \ important problem-that of the cultural differences of ethnic groups within Canadian society-has been reduced. Modem commentary on the presentation and understanding of works of photography plays an important role in assimilating and collecting in one bowl the shape of thinking, life and art within society. The themes brought out in the visual dimension of photographic elements seen in the effectiveness, social, mythological and time aspects, presents an explanation Canadian photography makes a statement about the cultural make-up society and the search for a new image and identity for the future. Beyond the social, paychological and cultural differences of ethnic groups in society, contemporary Canadian photography heralds a new approach and a modern dimension. Remowing eonscioulsly the fact of 'alienation' felt in society is able to create new images in the control centre of the human brain. II