İnflamatuar barsak hastalarında optik koherens tomografi anjiyografi parametrelerin incelenmesi
Investigation of optical coherens tomography angiography parameters in patient with inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 635167
  2. Yazar: MEHMET MUTLU ÇATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA AKBAY HARMANDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalığı (İBH) olan bireylerin ve sağlıklı bireylerin retina, koroid ve optik sinir başı akım ve dansitelerini değerlendirerek; aralarında farklılık olup olmadığını ortaya koymak, diğer faktörlerin akım ve dansite üzerine etkisini belirleyebilmektir. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2019 ve Mayıs 2020 tarihleri arasında S.B.Ü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji kliniğine başvuran inflamatuar barsak hastalığı tanısı almış, dahil edilme kriterlerini karşılayan 82 (44 Ülseratif kolit, 38 Crohn Hastalığı) hastanın sağ gözleri ile sağlıklı 40 bireyin sağ gözleri çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma gruplarının detaylı oftalmolojik muayeneleri yapılmış ve kayıt edilmiştir. Tüm hastaların optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) görüntüleri alınmıştır. Yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) akım alanları ve vasküler dansite değerleri, koryokapillaris ve optik sinir başı akım alanı değerleri ile foveolar avasküler zon (FAZ) alanları ölçülmüş, sonuçlar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effects of inflammatory bowel disease on the eye by evaluating the retinal vascular structures with optical coherence tomography angiography of individuals with IBD. Materials and Methods: Right eyes of 82 patients (44 ulcerative colitis, 38 Crohn's Disease) with inflammatory bowel disease and 40 healty individuals who applied to the Gastroenterology clinic of the Training and Research Hospital of Antalya between July 2019 and May 2020 were included in this study. Detailed ophthalmic examinations of the study groups were made and recorded. Optical coherence tomography angiography (OCTA) images of all patients were taken. Superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP) flow areas and vascular density values, choriocapillaris and optic nerve head flow area values and foveal avascular zone (FAZ) areas were measured and results were recorded.