Toplum ruh sağlığı merkezinde takip edilen şizofreni tanılı hastalarda bilgisayar destekli bilişsel iyileştirim tedavisi ve yanıtla ilişkili sosyodemografik ve klinik değişkenler
Computer assisted cognitive remediation treatment in patients with schizophrenia followed in the community mental health center and response-related sociodemographic and clinical variables
  1. Tez No: 635171
  2. Yazar: MUHAMMET ENES ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE YAZICI GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nden takipli şizofreni tanılı hastalardaki bilişsel fonksiyonların, bilişsel iyileştirim tedavisi sonrası değişimin gözlenmesi ve bu değişim ile ilgili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı ve uzunlamasına takip çalışmasıdır. Çalışmaya, S.B.Ü. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadıköy Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Ümraniye Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nden takipli şizofreni tanılı 25 hasta dahil edildi. Hastaların şizofreni tanıları DSM-5'e göre yapılandırılmış görüşmeler ile doğrulandı. Hastalara bilişsel iyileştirim tedavisi uygulamadan önce, sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP), Modifiye Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (Morisky), Weschler Bellek Ölçeği (WMS), Wisconsin Kart Sıralama Testi (WCST) ve Stroop testi uygulandı. Sonrasında hastalar ile 12-15 seanslık, bilgisayar üzerinden yürütülen CogPack isimli uygulama, bilişsel iyileştirim tedavisi amacıyla uygulandı. Tedavi sonrası aynı ölçekler yeniden uygulandı. Sonrasında bilişsel fonksiyonlar ve semptom şiddetindeki değişmeler, kendi içinde ve sosyodemografik verilerle kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamızda, bilişsel iyileştirim tedavisinin, bilişsel fonksiyonlar üzerine anlamlı düzeyde olumlu etkisi olduğu bulundu. WCST ve WMS skorlarında, tedavi öncesi skorlara göre anlamlı olarak iyileşme gözlenirken, Stroop testindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Eğitim düzeyinin, bilişsel iyileştirim tedavisinden görülecek fayda ile korele olduğu görüldü. Bilişsel iyileştirim tedavisi ile hastaların pozitif, negatif ve genel semptomalojilerinde anlamlı değişim saptanmadı. Ayrıca Morisky ve PSP sonuçları ile, bireysel ve sosyal işlevsellik ve tedavi uyumu konusunda anlamlı değişiklik saptanmadı. Sonuç: Bilişsel iyileştirim tedavisi, şizofrenide bozulan bilişsel işlevleri iyileştirmektedir. Eğitim düzeyi, bu iyileşmenin miktarı ile korelasyon göstermektedir. Yatış sayısının az olması, hastalık süresinin kısa olması, hastalığın ileri yaşta başlamış olması da iyileşme ile ilgili faktörlerdendir. Hastaların pozitif ve xi negatif semptomlarında değişiklik saptanmamaktadır. Türkiye populasyonunda, bilişsel iyileştirim tedavisinin işlevsellik ve tedavi uyumuna olan etkisini görmek ve tedaviyi etkileyen faktörlerin anlaşılabilmesi için, daha geniş örneklemli ve uzun süreli takip çalışmalarına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to observe the change in cognitive functions in patients diagnosed with schizophrenia, who were followed up from the Community Mental Health Center, after cognitive treatment and to determine the factors related to this change. Method: Our study is a cross-sectional descriptive and longitudinal followup study. For the study, twenty-five patients diagnosed with schizophrenia from the Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Hospital Kadıköy Community Mental Health Center and Ümraniye Community Mental Health Center were included. Diagnosis of patients with schizophrenia was confirmed with DSM-5. Before applying cognitive remediation treatment to patients, sociodemographic data form, Positive and Negative Symptoms Scale (PANSS), Brief Psychiatric Evaluation Scale (BPRS), Personal and Social Performance Scale (PSP), Modified Morisky Treatment Adaptation Scale (Morisky), Weschler Memory Scale ( WMS), Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and Stroop test were applied. Then, 12-15 sessions of cognitive remediation treatment carried out on the computer were applied with the patients. After the treatment, the same scales were reapplied. Then, cognitive functions and changes in symptom severity were compared within and with sociodemographic data. Results: In our study, a significant positive effect of cognitive remediation treatment was found on cognitive functions. Difference between pre and post treatment WCST and WMS scores were significant. But Stroop test scores improvements were not significant. It was observed that the education year is correlated with the benefits of cognitive improvement treatment. There was no significant change in positive, negative and general symptomatologies with cognitive remediation treatment. Also, there wasn't any significant changes in Morisky and PSP scores, which shows us treatment adaptation and personal / social performances of patients did not change with cognitive remediation treatment. Conclusion: Cognitive remediation treatment improves impaired cognitive functions in schizophrenia. Education level seems to correlate with the amount of xiii this recovery. The low number of hospitalizations, short duration of the disease, and onset of the disease at an older age are also factors related to recovery. Positive, negative symptoms did not change with cognitive remediation treatment. Also treatment adherence and funcionality of patients didn't change. Studies with bigger sample size and longer treatment time is needed to see the effect of cognitive remediation treatment on functionality and adherence to treatment and also recovery predictors of cognitive remediation therapy in Turkey population