Ergenlerde eroin kullanımının serebral biyoelektrik aktivite üzerine etkilerinin QEEG ile değerlendirilmesi
Evaluating the effect of heroin abuse on cerebral bioelectrical activity with EEG
  1. Tez No: 635185
  2. Yazar: HELİN CANSU SERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ergenlerde eroin kullanımın serebral aktivite üzerine etkisini EEG ile değerlendirmek, arınma sonrası EEG bulgularının reversibilitesini incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, hastanemiz ÇEMATEM (Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) servisine yatan eroin kullanan 16-18 yaşları arasında 29 ergenin en son kullanımlarından 2-7 gün sonrasında yapılan ilk EEG (elektroensefalografi) incelemeleri ve 1 ay arınma sonrası yapılan kontrol EEG incelemeleri kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi. Hastaların ilk ve 2. çekimleri birbirleriyle ve herhangi bir madde kullanımı olmayan aynı yaştaki 20 sağlıklı ergenin EEG incelemesiyle kıyaslandı. Bulgular: Kontrol grubundaki tüm gönüllülerin EEG incelemeleri ve 20 hastanın ilk EEG incelemesi normal saptandı. Üç hastada hafif yaygın biyoelektriksel aksama, 2 hastada yaygın yavaş dalga paroksizmleri, 4 hastada epileptiform deşarjlar saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to evaluate the effect of heroin dependence at cerebral activity of adolescents with EEG and to determine if the changes are reversible after withdrawal. Materials and Methods: In this study, EEG's of 29 inpatient heroin dependent adolescents (16-18 years old) were evaluated qualitative and quantitatively. First EEG's were performed 2-7 days after their last use. Twenty healthy age-matched non-user adolescents were included as control group. Absolute power results of heroin dependent adolescents were compared with control group and with the same patients' absolute power results after 1 month of abstinence. Results: EEG recordings of control subjects and first EEG recordings of 20 patients were normal. Three patients had mild generalized slowing, 2 patients had generalized slow wave paroxysms, 4 patients had epileptiform discharges.