Erişkin acil servis ile aile sağlığı merkezine başvuran hastaların sağlık okuryazarlığı düzeylerinin karşılaştırılması
The comprasion of the health literacy levels of patients appiled to emergency service and A family health center
- Tez No: 635198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç Bu çalışma ile, acil servis yeşil alana başvuran hastaların sağlık okuryazarlık düzeylerini ortaya koymayı; bu düzeyi aile sağlık merkezine başvuran hastaların sağlık okuryazarlık düzeyiyle karşılaştırarak ülkemiz literatürüne katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmamız tek merkezli, prospektif, gözlemsel anket çalışması olup, erişkin acil servise ayaktan başvuran ve Kanada triaj sınıflaması 4-5 olan hastalar ile ASM'ye başvuran 18 yaş üstü hastalardan oluşmaktadır. Hastalar eğitim durumlarına, mesleklerine ve gelir-gider durumlarına göre alt gruplara ayrıldı. Bulgular Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları 18 ile 82 arasında değişmekte olup yaş ortancası 36 (26-45) saptandı. Çalışmaya katılan toplam 480 kişinin 205'i (%42,7) erkek, 275'i (%57,3) kadındı. Çalışmaya dahil edilen 480 hastanın 169'u (%35,2) Aile Sağlığı Merkezi'ne, 311'i (%64,8) acil servise başvuranlardan meydana gelmekteydi. Medeni durum bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=0.446).
Özet (Çeviri)
Purpose With this study, we aimed to reveal the health literacy levels of patients who applied to the emergency service green area, and to contribute to the literature of our country by comparing this level with the health literacy level of patients who applied to family health centers. Materials and Methods Our study is a single-center, prospective, observational questionnaire study, consisting of outpatients who were admitted to the adult emergency department and it consists of Canadian triage classification patients which is 4-5 and patients over 18 years old who applied to family health center. The patients were divided into subgroups according to their education, profession, and income-expense status. Results The ages of the patients included in the study ranged from 18 to 82, and the median age was 36 (26-45). The number of the people who are participating to the study was 480. 205 (42.7%) of these people were male and 275 (57.3) were female. The patients who included in the study, 169 (35.2%) were admitted to the Family Health Center and 311 (64.8%) to the emergency service. There was no statistically significant difference between the groups in terms of marital status (p = 0.446). It was found that primary school graduate patients' emergency service applications were higher than ASM applications, while university and graduate graduates's ASM applications are higher with statistically significantly than emergency service applications.