Ürün etiket ve ambalajının kalite imajı üzerine etkileri
Effects on quality image by product label and packaging
- Tez No: 63521
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Etiket ve ambalaj, özellikle satın alım süreçleri çok kısa olan dayanıksız tüketim mallarında, tüketiciyi etkileyen ilk unsurdur. Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardan beri var olan, ülkemizde de son on onbeş yıldır sayılan gittikçe artan ve her geçen gün bir yenisi açılan süpermarket, hipermarket ve yapı marketler, bir çok ürün ve markayı aynı çatı altında, temiz, sağlıklı ve cezbedici koşullarda bizlere sunmaktadır. Alışveriş için gittiğimiz bu yerlerden döndüğümüzde, daha önceden hesaplayıp düşünmediğimiz bir çok ürünü aldığımı/m farkına varırız. İşte bu ürünlerin etiket ve ambalajıyla bizleri etkileyerek kendilerini satın aldırmalarının en somut örneği, hepimizin yaşadığı süpermarket örneğidir. Konuyla ilgili olarak birinci bölümde etiket ve ambalajın tanımı, çeşitleri, işlevleri anlatılmakta, teknolojik gelişmelerle birlikte bazı örnekler verilmektedir. ikinci bölümde, kalite, standart ve imaj kavramları incelenmekte, etiket ve ambalajla ilgili Türk Standarttan, ISO Standartları ve ambalajlamadaki miktarlar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise, tüketici davranışları ve tüketici karar verme süreci ve birlikte bu karara etkiyen faktörler anlatılmaktadır. Ürün etiket ve ambalajındaki tasarımın tüketicileri nasıl etkilediği ve bu etiket ve ambalajın tüketicide ürün hakkında nasıl bir imaj yarattığı örneklerle birlikte ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Label and package are the first factor that influences the consumer, especially when buying goods, having a very short decision period, such as buying food, beverage etc. The supermarkets, hypermarkets and hardware markets tha are present for long times in advanced countries and also for lastlO-15 years in our country, offer us various kinds of products and brands in one place, in a healty, clean and attractive way. When we are back from shopping from a supermaket, we notice that we have bought some goods which we have not thought of buying when preparing the shopping list. This kirid of supermarket shopping that we all experience from time to time is a real example of how the label and package of products influence us to buy them. In the first section, the description, the types and the functions of labels and packages are being stated and also some examples along with technological developments are given. In the second section, the terms quality, standarts and image are being explained, the Turkish and ISO standarts on label and packaging and the packaging amounts are stated. In the third section, the consumer behavior and the decision process along with the factors influencing the decision are beingexplained. The design of label and package and how it effects the consumer and the image that the label and package creates on the consumer is being stated.