Rekabet istihbaratı ve bilgi yönetiminin firma performansı üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of competitive intelligence and knowledge management on firm performance: A field research
  1. Tez No: 635222
  2. Yazar: ŞULE ZORÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın ana amacı rekabet istihbaratı ve bilgi yönetiminin firma performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla gerçekleştirilen yerli ve yabancı literatür taramasının ardından kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra rekabet istihbaratı ve bilgi yönetiminin firma performansı üzerindeki etkisini araştırmak üzere Türkiye'nin beş farklı iline (Adana, Ankara, Antalya, Kahramanmaraş ve Mersin) ait teknokent yazılım firmaları referans olarak alınmış ve bu firmalarda yazılım alanında çalışan personeller üzerinde bir alan çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda rekabet istihbaratı ve bilgi yönetiminin firma performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki (etkisi) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the effect of competitive intelligence and knowledge management on firm performance. For this purpose, a conceptual framework has been established following the domestic and foreign literature review. Then, to investigate the effects of competitive intelligence and knowledge management on firm performance located in five different cities (Adana, Ankara, Antalya, Kahramanmaraş ve Mersin) of Turkey technopark software companies are incorporated herein by reference and a field study was conducted on the staff working in the software field in these companies. The research hypotheses were tested by the obtained data which were analyzed with SPSS. As a result of the research, it is determined that competitive intelligence and knowledge management have a positive meaningful relationship (effect) on firm performance.