11 Eylül sonrası Afganistan'da demokratikleşme ve Taliban örgütü
Democrati̇zati̇on and Tali̇ban organi̇zati̇on after the 11th September i̇n Afgani̇stan
- Tez No: 375543
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
11 Eylül Sonrası Afganistan'da Demokratikleşme ve Taliban Örgütü'nü konu alan bu tezimizde, 11 Eylül saldırısından sonra Afganistan'da gerçekleşen kurumsal ve ya kısman demokratikleşme ve Taliban örgütünün tavrı detaylı bir şekilde anlatılmıştır. coğrafi, stratejik ve jeopolitik bakımdan önemli bir konuma sahip olan Afganistan, tarih boyunca pek çok savaş, saldırı ve işgale maruz kalmıştır. Bunlardan biri de, 11 Eylül saldırısıdır. Bu saldırıdan sonra ABD başta olmak üzere NATO üyesi devletler, Afganistan'daki Taliban yönetimine son vermek için karar almışlar. Bu karar 7 Ekim 2001 tarihinde gerçekleşmiştir. Müdahalenin ardından Afganistan'da yeni yönetimin temelini atmak için Bonn'da taraflar bir araya gelmişlerdir. İşte bu anlaşmada, Afganistan'ın bugünkü yönetiminin temeli atılmıştır. Tezimizde bu süreç de ele alınmıştır. yaklaşık 30 sene savaştan sonra yıpranmış Afganistan devleti yeniden kurulmaya çalışılmıştır. Bu devletin kurulmasından sonra anayasa,devlet başkanlığı ve milli meclis seçimleri de yapılmıştır. Böylece Afganistan'da kurumsal ve ya kısmı anlamda demokratikleşme süreci başlatılmıştır. Ayrıca bu çalışmamızda, Afganistan'da demokratikleşmeye engellik taşıyan en önemli unsur olan El-Kaide terör örgütü ile Taliban Hareketinin tavrı da anlatılmıştır. Taliban Hareketi El- Kaide terör Örgütünün bir parçası olarak , yapısı ve din anlayışından dolayı Afganistan'da şeriat yönetimini kurmaya çalışmıştır. Bundan dolayı şeriata aykırı olan her şeyi bidat saymıştır. Günümüzde de intihar saldırıları ile varlıklarını göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
In the thesis we described democratization and Taliban Organization after the 11th September 2001. Because of its geographic, strategic and geopolitic importance Afghanistan had seen many wars and interventions. One of the attacks was 11th September. After this intervention the USA and NATO member countries took decision to finish the Taliban. After the intervention there had been held a meeting in Bonn to establish a new government. After the meeting Afghanistan had election, new constitution and a new process. Democratization process also started after 2001. The biggest problem against democratization were the El-Qaide and Taliban. Taliban as a part of El-Qaide trying to establish a radical religious government. Taliban has a different understanding from Islam. The suicide bombing is their main action. Bombings are the way for Taliban to show themselves in the field.