Sosyal medya kullanıcılarında seyirci kalma etkisi ve siyasal katılım ilişkisi: Gaziantep örneği
The relationship between bystander effect and political participation in social media users: The example of Gaziantep
- Tez No: 635282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma; siyasal katılımın gerçek hayat ile sosyal medya arasında farklılık gösterdiğini ve bireylerin siyasal bir olaya tanık olmaları halinde, gerçek hayattaki ile sosyal medyadaki müdahale davranışları arasında oluşan farkı ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Sosyal medya, siyasal katılım ve seyirci kalma etkisi arasında anlamlı bir ilişki kurulmasının yanında, yeni nesil“siyasal seyirci etkisi”kavramının ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışma kuramsal olarak siyaset bilimi, iletişim ve sosyal psikoloji literatürü çerçevesinde ele alınmış ve hipotez Gaziantep ilinde yaşayan 20-33 yaş arasındaki 33 katılımcı ile nitel araştırma yöntemlerinden,“yapılandırılmış yüz yüze görüşme”yöntemiyle sınanmıştır. Katılımcılara; siyasal katılım kademelerini ölçen form uygulanmış ve ardından gerçek hayatta verilen tepkiler ile sosyal medyada verilen tepkiler arasındaki farkların belirlenmesine yönelik 2'si genel olmak üzere toplam 18 soru sorulmuştur. Yapılan çalışma sonucu elde edilen verilere göre katılımcıların; verdikleri tepkiler ve müdahale davranışlarının iki farklı platform olan gerçek hayat ile sosyal medya arasında farklılıkların bulunduğu konusunda ortak bir düşüncede oldukları söylenebilir. Bu farklılığın sebepleri, sosyal medyada insanların gerçek hayatta olduklarından daha özgür ve cesur hissetmelerinden kaynaklandığı yönünde ortaklaşmıştır. Siyasal bir olayla karşılaşılması durumunda ise gerçek hayatta duyulan müdahale ihtiyacının ve müdahale davranışının sosyal medyada duyulandan daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal that political participation differs between real life and social media and the difference between the intervention behaviors of individuals in real life and on social media when they witness a political event. In addition to establishing a meaningful relationship between social media, political participation and bystander effect, it is aimed to reveal the new generation concept of“political bystander effect”. The study was theoretically analyzed within the framework of political science, communication and social psychology literature, and the hypothesis was tested with 33 participants between the ages of 20-33 living in Gaziantep province using“structured face-to-face interviews”, one of the qualitative research methods. Firstly, the form measuring the levels of political participation was applied to the participants and then a total of 18 questions, 2 of which were general, were asked to establish the differences between the reactions given in real life and on social media. According obtained data as a result of the study; their reactions and intervention examples have a common opinion on the issue that there are differences between two different platforms, real life and social media. It has been determined that the reason of this difference is that people feel free and bold on social media than in real life. In case of encountering a political event, it has been revealed that the need for intervention and intervention behavior arising from real life is more than the social observation of the intervention behavior.