Şizofreni tanılı erkek hastalarda elektrokonvulsif tedavi ve farmakolojik tedavi ile serum beyin-türevli nörotrofik faktör düzeylerindeki değişimin saptanması ve klinik özelliklerle ilişkisi
The determination of serum brain-derived neurotrophic factor level changes with electroconvulsive therapy and pharmacotherapy and its relationship with clinical features
  1. Tez No: 635311
  2. Yazar: İBRAHİM AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada yatarak tedavi gören şizofreni tanılı erkek hastalarda serum beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) düzeyinin saptanması, sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması, farmakolojik tedavi (FT) ve elektrokonvulsif tedavi (EKT) ile periferik BDNF düzeylerinde değişim olup olmadığının saptanması, tedaviye göre ayrılan gruplarda BDNF düzeylerinin karşılaştırılması ve BDNF düzeyinin klinik özellikler ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yatarak tedavi gören şizofreni tanılı 54 erkek hasta ve 35 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hastalar yalnızca FT (n=35) ve FT'ye ek olarak EKT uygulanan (n=19) iki gruba ayrılarak (Yalnızca FT ve FT + EKT) karşılaştırılmıştır. Tüm hastalara Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) ve Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI) uygulanmıştır. Her iki hasta grubunda da tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum BDNF düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine serum brain-derived neurotrophic factor (BDNF) levels of hospitalized male patients with schizophrenia, compare them with healthy controls, determine whether there is a change in peripheral BDNF levels after pharmacological treatment (PT) and electroconvulsive therapy (ECT), investigate the relationship between BDNF levels in treatment groups and finally explore whether there is a relationship between BDNF level and clinical features of hospitalized patients with schizophrenia. Method: This study includes 54 male inpatients with schizophrenia and 35 healthy volunteers. Patients who underwent ECT in addition to PT (n=35) and PT only (N=19) were divided into two groups (PT and PT + ECT only) and compared. Sociodemographic and Clinical Data Form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Short Psychiatric Assessment Scale (BPRS) and Clinical Global Impression scale (CGI) were applied to all patients. Serum BDNF levels were examined before and after treatment in both patient groups.