Samsun İli ilkadım ilçesi'nde görev yapan aile hekimlerinin esansiyel hipertansiyon hakkında bilgi, algı ve tutumları
Knowledge, perception and attitudes of familyphysicians working in Samsun province i̇lkadimdistrict about essential hypertension
  1. Tez No: 635310
  2. Yazar: EMİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bir toplumda en önemli hastalık; en sık görülen, en yüksek morbidite, mortaliteye ve ekonomik kayba neden olan hastalıktır. Kronik hastalıklar şu an gerek sıklık, gerek yüksek morbidite ve mortalite oranları ve gerekse sebep oldukları ekonomik kayıp ile hem Dünya'da hem de ülkemizde en önemli hastalıklar durumuna gelmiştir. HT(Hipertansiyon) ise bu kronik hastalıklar içinde en sık görülen hastalıklardan biridir. HT tedavisinde başarılı olabilmek, HT'nin tanısının zamanında ve doğru konulmasına, hastaların etkin bir şekilde yaşam tarzı değişikliği uygulamasına, ilaç tedavisine zamanında başlanması ve mutlak şartla ilaç uyumunun olmasına bağlıdır. Kronik hastalık yükünün giderek artmasına bağlı olarak kronik hastalıkların yönetiminin önemi de artmıştır. Bu amaca yönelik birinci basamak odaklı ve toplum temelli hastalık yönetimi programları daha da önemli hale gelmiştir. Bu nedenle özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde kronik hastalıkların yönetiminin geliştirilmesi önemlidir.Bu çalışmada aile hekimlerinin esansiyel HT hakkında bilgi, algı ve tutumlarını öğrenmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem:Çalışma için örneklem hesabı yapılmış ve gerekli sayı 76 olarak bulunmuştur. Hekimlere ait veriler, sosyodemografik bilgiler ve esansiyel HT ile ilgili soruları içeren 27 soruluk anket formları ile toplanmıştır. Hekimler ilebizzat yüz yüze görüşerek anket sunumu şeklinde uygulanan çalışmamız 01.11.2019 ile 01.07.2020 tarihleri arasında yapılmıştır.Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk ile incelendi. Normal dağılım gösteren verilerin karşılaştırılmasında bağımsız örnekler t testi, tek yönlü varyans analizi, çok yönlü varyans analizi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile incelendi. Normal dağılıma uyan veriler ortalama ± standart sapma şeklinde sunuldu. Normal dağılım göstermeyen veriler ise ortanca (minimum – maksimum) şeklinde verildi. Kategorik verilerin karşılaştırılmasındaki-kare testi kullanıldı. Kategorik veriler frekans (yüzde)şeklinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
Aim:The most important disease in a society; the most common disease, the highest morbidity, mortality and economic loss. Chronic diseases are now associated with both frequency, high morbidity and mortality rates and economic losses. HT (Hypertension), on the other hand, is the most common of these chronic diseases. In order to be successful, your current effective life practice is below the early start of drug therapy and drug compliance with absolute condition. The importance of managing chronic diseases has also increased. First-line and community-based disease management programs for this purpose are becoming even more important. Preferred reason for the management of chronic diseases. It is aimed to examine information, perceptions and attitudes about HT. Materials (Patients) and Methods:The sample calculation was made for the study and the required number was found to be 76. Data belonging to physicians were collected with 27-question questionnaire forms including sociodemographic information and questions about essential HT. Our study, which was conducted in person as a questionnaire by interviewing physicians face to face, was conducted between 01.11.2019 and 01.07.2020. The data were analyzed with IBM SPSS V23. Compatibility with normal distribution was examined with Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk. Independent samples t test, one way variance analysis, and multi way variance analysis were used to compare normally distributed data. Mann Whitney U test was used to compare data without normal distribution. The relationship between variables was examined by pearson correlation analysis. Data conforming to the normal distribution were presented as mean ± standard deviation. Data without normal distribution were given as median (minimum - maximum). Chi-square test was used to compare categorical data. Categorical data were presented as frequency (percent).