Keratoplasti sonrası glokom sıklığı ve tedavi sonuçlarımız
- Tez No: 635367
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Keratoplasti (KP) sonrası gelişen glokom sıklığı ve tedavi sonuçlarımızı incelemek. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Kornea Biriminde Ocak 2014-Eylül 2019 tarihleri arasında, aynı cerrah tarafından farklı tanılarla penetran keratoplasti (PKP), derin anterior lameller keratoplasti (DALK) ve descemet membran endotelyal keratolasti (DMEK) yapılan 424 olgunun 454 gözü geriye dönük olarak değerlendirmeye alındı. Hastaların nakil yaşları, cinsiyetleri, görme keskinlikleri, göz içi basınçları (GİB), keratoplasti endikasyonları, uygulanan keratoplasti tekniği, ameliyat öncesi glokom varlığı, keratoplasti ile kombine cerrahi girişimleri, lens durumları, göz içi lens (GİL) yerleşim durumları, trepan çapları, sütür teknikleri, topikal steroid kullanım süreleri, GİB yükselme zamanları, glokom kontrolü için yapılan tedavileri, postoperatif verilen tedavileri, tekrarlanan nakil oranları, greft durumları ve takip süreleri gibi parametreler değerlendirildi. Olguların keratoplasti öncesinde ayrıntılı anamnezleri alınarak detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Keratoplasti sonrasında en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri belirlendi. Ön segment ve fundus muayeneleri yarıklı lamba biyomikroskop ile yapıldı. Postoperatif takiplerinde GİB'i hava üflemeli tonometri ile ölçüldü. Keratoplasti sonrası iki vizitte göz içi basınç değerleri >21mmhg olarak ölçülen ya da bazal göz içi basıncına göre 10mmHg'dan fazla artış olan, antiglokomatöz tedavi gerektirsin ya da gerektirmesin keratoplasti sonrası glokom olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the frequency of glaucoma after keratoplasty (KP) and our treatment results. Methods: 454 eyes of 424 patients who underwent penetrating keratoplasty (PK), deep anterior lamellar keratoplasty (DALK) and descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK) from January 2014- September 2019 at the Akdeniz University Medical Faculty Cornea Department, were included in this study and datas were retreived from patient files retrospectively. Age, gender, LogMAR best corrected visual acuity, intraocular pressure (IOP) measured by air puff tonometry, KP indications, KP techniques, preoperative glaucoma presence, lens status, intraocular lens (IOL) placement, additional surgical intervention for KP, trepan diameters, suture technique, treatment for control the glaucoma, postoperative therapy, topical corticosteroid drop usage times, IOP rise time, graft status and follow-up period were recorded. Visual acuities, anterior and posterior segment examinations performed with a slit lamp biomicroscope and IOP measured by air puff tonometry before and after surgery were evaluated. Patients with postsurgical IOP >21 mmHg after surgery or an increase of >10 mmHg over the baseline IOP with or without the need for antiglaucoma medication or surgery were accepted as post keratoplasty glaucoma.