Uzun dönem penetran keratoplasti sonuçlarımız
Long term penetrating keratoplasty results
  1. Tez No: 657136
  2. Yazar: MUSTAFA RİGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AKOVA BUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kliniğimizde penetran keratoplasti yapılan olgular geriye yönelik incelenmiş, grefon sağkalımı üzerine etkili parametrelerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 1 Ocak 2012 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında penetran keratoplasti yapılan 282 olgunun geçmişe dönük kayıtları incelendi. Tüm olgular primer hastalık (endikasyon), ek sistemik hastalık, intraoperatif ek işlemler, grefon keratiti, grefon reddi, glokomu içeren postoperatif komplikasyonlar, greft sağkalımı ve final görme keskinliği açısından değerlendirildi. Bulgular: Toplam 282 olgunun 162 (%57,4) si erkek 120 (%42,6) si kadındı. Ortalama nakil yaşı 55,2 ± 17,2 yıl olarak bulundu. Nakil sonrası takip süresi ortalama 39,4 ± 21,6 aydı. En sık nakil endikasyonu 87 (%30,9) olguda büllöz keratopati, 61 (%21,6) olguda greft yetmezliği, 38 (%13,5) olguda travmatik skardı. Kaplan Meier analizi ile değerlendirilen sağkalım oranlarına göre 1 yıllık sağkalım %95, 3 yıllık %87, 5 yıllık sağkalım %78,7 olarak tespit edildi. Postoperatif glokom sıklığı 132 olgu ile %46,8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The patients who underwent penetrating keratoplasty in our clinic were retrospectively examined, and it was aimed to determine the parameters affecting graft survival. Materials and Methods: Retrospective records of 282 patients who underwent penetrating keratoplasty between January 1, 2012 and December 31, 2018 at Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology were analyzed. All cases were evaluated in terms of primary disease (indication), additional systemic disease, intraoperative additional procedures, graft keratitis, graft rejection, postoperative complications including glaucoma, graft survival and final visual acuity. Results: One hundred sixty two (57.4%) of a total of 282 cases were male and 120 (42.6%) were female. The mean age of transplantation was found as 55.2 ± 17.2 years. The mean follow-up period after transplantation was 39.4 ± 21.6 months. The most common indications for transplant were bullous keratopathy in 87 (30.9%) cases, graft failure in 61 (21.6%) cases, traumatic scar in 38 (13.5%) cases. According to the survival rates assessed by Kaplan Meier analysis, 1 year survival was 95%, 3 year survival was 87%, 5 year survival was 78.7%. Postoperative glaucoma frequency was 46.8% with 132 cases.