Dirofilariosisli köpeklerde serum total ve lipide bağlı sialik asit ile hematolojik-biyokimyasal parametre düzeyleri
The Serum Total and Lipid-Bound Sialic Acid with Hematological-Biochemical Parameter Levels in Dogs with Dirofilariosis
  1. Tez No: 635415
  2. Yazar: HASAN KESİCİ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. YETER DEĞER, Assoc. Prof. Dr. BEKİR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma doğal olarak Dirofilaria immitis ile enfekte köpeklerde, serum total sialik asit (TSA) ve lipide-bağlı sialik asit (LSA) ile hematolojik-biyokimyasal parametrelerde meydana gelecek değişiklikleri araştırmak için planlandı. Klinik ve parazitolojik olarak (Modifiye Knott ve PCR) Dirofilaria immitis tanısı konulan 7 adet köpek hasta grubunu, 7 adet sağlıklı köpekte kontrol grubunu oluşturdu. Tüm hayvanlardan usulüne uygun olarak alınan kan örneklerinde biyokimyasal parametreler modüler oto analizör cihazında, kan gazı parametre ölçümleri kan gazı analizör cihazında, hematolojk parametre ölçümleri otomatik kan sayım cihazında yapıldı. Serum TSA ve LSA düzeyleri ise sırasıyla Sydow ve Katapodis metotları ile spektrofotometrik olarak ölçüldü. Sağlıklı grup ile karşılaştırıldığında dirofilariosisli köpeklerde, serum troponin, trigliserit, VLDL, LDL, BUN, üre ve kreatinin seviyeleri ile CK-MB, ALT, AST, ALP ve LDH enzim aktivitelerinde önemli düzeyde yükselme, kolesterol ve HDL seviyelerinde ise önemli düzeyde azalma olduğu bulundu (p0.05). Dirofilariosisli köpeklerde RBC seviyesinde önemli düzeyde azalma, WBC seviyesinde ise önemli düzeyde yükselme olduğu tespit edildi (p0.05). Dirofilariosisli köpeklerde diferansiyel kan tablosuna bakıldığında, eozinofil sayısında önemli düzeyde yükselme olduğu tespit edildi (p0.05). Dirofilariosisli köpeklerde, venöz kan gazı parametrelerinden, pCO2, HCO3 ve BE seviyelerindeki azalmanın önemli olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The present study was planned to investigate the potential changes in the levels of serum total sialic acid (TSA), lipid-bound sialic acid (LSA) and hematological-biochemical parameters in the dogs naturally infected by Dirofilaria immitis . The patient group included the 7 dogs clinically and parasitologically (Modified Knott and PCR) diagnosed with Dirofilaria immitis while 7 healthy dogs were assigned as the control group. The biochemical parameters, blood gas parameters and hematological parameters were tested in the blood samples taken properly according to the guidelines from all the study animals using modular auto-analyser, blood gas analyser and automated blood count devices, respectively. Serum TSA and LSA levels were measured spectrophotometrically using Sydow and Katapodis methods, respectively. Compared with the healthy group, the dogs diagnosed with dirofilariosis were found to have significantly increased levels of serum troponin, triglycerides, VLDL, LDL, BUN, urea and creatinine and enzymatic activities of CK-MB, ALT, AST, ALP and LDH, and statistically significantly decreased levels of cholesterol and HDL (p0.05). A significantly decreased level of RBC and a significantly increased level of WBC was determined in the dogs with dirofilariosis (p0.05). The differential blood count test of the dogs with dirofilariosis indicated statistically significantly increased eosinophil count (p0.05). In the dogs with dirofilariosis, the decreases in the levels of pCO2, HCO3 and BE as the venous blood gas parameters were detected to be statistically significant (p0.05).