Okullarda bulunan acil durum ekiplerinin öz yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of self-sufficiency of emergency teams situated in schools
- Tez No: 635433
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELENK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin amacı iş kazası ve meslek hastalığının meydana gelme sıklığını en alt seviyeye düşürmek çalışanların güvenli ve sağlıklı bir ortamda görevlerini yerine getirmelerini sağlamaktır. Bu bakımdan iş yerlerinde ilgili yönetmeliklere uygun olarak risk analizi yapılmalı, acil durum eylem planı hazırlanmalı ve tehlike sınıflarına göre yönetmeliklerde belirtilen süreler göz önünde bulundurularak yenilenmelidir. Acil durumların belirlenmesi aşamasında dikkate alınması gereken kriterlerin içerisinde bulunan risk değerlendirmesi sonuçları bu iki kavramın birbirleri ile olan ilişkisini de göstermektedir. Geçmişten günümüze acil durumların çeşitli sebeplerden dolayı meydana geldiği ve bunların sonucunda hem manevi hem de maddi açıdan zararların fazla olduğu görülmektedir. Acil durumların önlenmesi için yapılan çalışmaların yanı sıra meydana geldikten sonrada yapılması gerekenler açıkça belirtilmelidir. Özellikle acil durum meydana geldiği zaman olaya ilk müdahalenin kimler tarafından gerçekleştirileceği de açıkça belirlenmelidir. Bu çalışma da okullarda bulunan acil durum ekiplerinin öz yeterlilikleri ölçülerek, ekiplerin istek düzeyi ve gruplarına uygun olup olmadıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Anket, Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda yer alan acil durum ekiplerine uygulandıktan sonra, değerlendirmeye uygun cevaplar kodlanarak veri seti elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 for Windows istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizleri yapılmadan önce anket formunda bulunan ölçeğin“çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis)”değerleri hesaplanmıştır. Diğer yandan ölçeğin“Kolmogorov-Smirnov”test değerinin p≤0,000 olduğu görülmüş ve bu işlem sonucunda verilerin normal dağılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçtan hareketle verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma değerleriyle birlikte oluşturulan hipotezleri test etmek amacıyla verilerin normal dağılmadığı durumu göz önünde bulundurularak“Mann-Whitney U”ve“Kruskal Wallis-H”Testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of occupational health and safety is to minimize the incidence of work accidents and occupational diseases and to ensure that employees perform their duties in a safe and healthy environment. In this context, a risk analysis should be carried out in accordance with the relevant regulations in the workplace, and an emergency action plan should be prepared and renewed, taking into account the times specified in the regulations according to the hazard classes. The results of the risk assessment, which are among the criteria to be taken into consideration during the determination of emergencies, also show the relationship between these two concepts. It is seen that emergency situations have occurred due to various reasons from past to present and as a result of these, both moral and material damages are high. The work to prevent emergencies, as well as the things to be done after they occur, should be clearly stated. It should also be clearly determined by whom the first response will be carried out, especially when an emergency occurs. In this study, the self-efficacy of the emergency teams in the schools was measured and it was aimed to evaluate whether the teams were appropriate for their desire level and groups. After the questionnaire was applied to the emergency teams in schools affiliated to the Gümüşhane Provincial Directorate of National Education, the data set was obtained by coding the answers appropriate for the assessment. The data obtained from the study were analyzed using SPSS 24.0 for Windows statistical software. Before analyzing the data, the skewness and kurtosis values of the scale in the questionnaire were calculated. On the other hand, the scale's“Kolmogorov-Smirnov”test value was found to be p≤0,000, and it was concluded that the data was not normally distributed. Based on this result, the“Mann-Whitney U”and“Kruskal Wallis-H”Tests were used in order to test the hypotheses formed with the arithmetic mean and standard deviation values in the analysis of the data.