Sağlık hizmetlerinde bilişim uygulamaları ve internet bilgi kaynaklarının hastalar tarafından kullanım düzeyinin belirlenmesi: Ankara ili örneği
Information applications and determination of usage of internet information sources by patients health services: a case of Ankara province
- Tez No: 635434
- Danışmanlar: DOÇ. EDİBE ASUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişmektedir. Gelişen teknolojiyi yakından takip etmek ve uygulamak işletmelere rekabet avantajı sağlamaktadır. Sağlık alanı da gelişen teknolojilerden faydalanmakta ve hizmetlerin bir kısmını sanal ortama taşımaktadır. Bilişimin sağlık alanında kullanılması ile hizmette verimlilik ve kalite artmaktadır. En ufak bir hatanın insan yaşamını etkilediği sağlık hizmetlerinde bilişim ile birlikte ilaç, veri ve tıbbi hatalar azalmaktadır. Bu tez çalışması, sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişme ile gündeme gelen sağlık hizmetlerinde bilişim uygulamalarının önemini ve internet bilgi kaynaklarının hastalar tarafından kullanım düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilindeki bir devlet bir üniversite ve bir özel hastaneye başvuru yapan poliklinik hastaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi üniversite hastanesi için 381 poliklinik hastası, devlet hastanesi için 381 poliklinik hastası ve özel hastane için 357 poliklinik hastası olmak üzere toplam 1140 poliklinik hastası olarak hesaplanmıştır. Hastaların internet sağlık bilgi kaynaklarını kullanım düzeyini ölçmek için kullanılacak olan anket soruları Andreassen vd. (2007)'ne ait olan makaleden ve Onur Mendi (2012)'ye ait olan yüksek lisans tezinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Katılımcılar tarafından doldurulan anket verileri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programına girilmiştir. Ölçek ifadelerinin değerlendirilmesine ilişkin frekans analizi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, fark analizi ve ilişki analizi yapılmıştır. Veriler normal dağılmadığı için parametrik olmayan iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney-U Testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda internet bilgi kaynakları kullanımının katılımcıların demografik özelliklere ve günlük internet kullanım sıklığına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. İnternet bilgi kaynakları kullanımı devlet, özel ve üniversite hastanesi arasında da farklılık göstermektedir. Üniversite hastanesi katılımcıları özel hastane ve devlet hastanesi katılımcılarına göre internet bilgi kaynaklarını daha fazla kullanmaktadır. İnternet bilgi kaynaklarını en az kullananların ise devlet hastanelerine başvuran katılımcıların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, technology is developing rapidly. Closely following and applying the developing technology provides enterprises a competitive advantage. The health sector also benefits from developing technologies and carries many of the services to the virtual environment. With the use of informatics in health field, efficiency and quality in service increase. In health services, where the slightest error affects human life, information, medicine, data and medical errors decrease. This thesis has been carried out to determine the importance of informatics applications in health services and the level of usage of internet information sources by patients. The sample of the study consists of polyclinic patients who apply to a state, a university and a private hospital operating in Ankara. The sample of the study was calculated as a total of 1140 polyclinic patients, 381 polyclinic patients for university hospital, 381 polyclinic patients for state hospital and 357 polyclinic patients for private hospital. The questionnaire questions which will be used to measure the level of Internet health information resources of the patients were evaluated by Andreassen and others. (2007) and the master thesis of Onur Mendi (2012). The questionnaire data filled by the participants were entered into SPSS (Statistical Package for Social Sciences). Frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, difference analysis and relationship analysis were performed to evaluate scale expressions. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney-U Test was used to compare two nonparametric independent groups and Kruskal Wallis tests were used to compare more than two independent groups. As a result of the analysis, it was determined that the use of internet information sources differed according to the demographic characteristics and daily internet usage frequency of the participants. The use of Internet information sources also varies between public, private and university hospitals. University hospital participants use internet information resources more than private hospital and state hospital participants. It was determined that the ınternet information resources are use the least the participants who applied to public hospitals.