Tarih öğretiminde 'başkaları' ve Türkiye'deki uygulamaları
The Others in history education and its practice in Turkey
- Tez No: 63544
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZBARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı“biz”karşısında“başkalarına bakış açılarını belirlemek ve tarih öğretiminde ”başkalarına yaklaşım tarzlarını incelemektir. İlk bölümde“biz”ve“onlar”ilişkisi, kollektif kimliğin oluşmasında başkalarının etkisi, farklılıkların biraradalığı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türk ulusal kimliğinin oluşmasında başkalarıyla girilen ilişkinin etkisi araştırılmıştır. Son bölümde Türkiye'de tarih öğretiminde (özellikle tarih ders kitapları açısından) başka uluslara, dinlere, mezheplere, azınlıklara ve diğer sınırlı kimliklere ne kadar ve nasıl yer verildiği araştırılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'de tarih öğretiminde başka kimliklere yeterince önem verilmediği,“biz”merkezli,“milliyetçi”,“Türk-İslamcı”bir tarih öğretiminin egemen olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this thesis is to determine the point of view about the“others”as apposed to“us”and to explain the approach to“the others”on history education and history textbooks. In the first section I try to make clear the connection between“myself/ourselves”and“other/others”; to see the effect of the others on the collective identity, and the togetherness with differences. In the second section, the effect of relations between“us”and“others”as it formed the collective identy, is researched. In the last section I try to determine how much place is given to the other nationalities, religions, minorities and the other identities in history education and textbooks in Turkey. In the end of this research, it is clearly understood that not enough importance is given to the“other”indentities in history textbooks; and ethno-centric, nationalist and religious history education is the dominant approach in secondary schools.