Kronik hava yolu hastalıklarında küçük hava yolu disfonksiyonu sıklığı ve hastalık kontrolü ile ı̇lişkisi
The frequency of small airway dysfunction and its relationship with disease control in chronic airway diseases
- Tez No: 635440
 - Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL NAYCI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kronik hava yolu hastalıklarında impuls osilometri ile ölçülen küçük hava yolu disfonksiyonunun sıklığı ve bunun hastalığın şiddeti, hastalık fenotipleri, hastalık kontrolü, yaşam kalitesi ile ilişkisi, alevlenme riskini öngörmedeki etkisi ve tedavi edilebilir hedefler arasındaki rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif kesitsel gözlemsel çalışmamıza, 74 astım ve 53 KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) hastası ile 30 sigara öyküsü olan ve 30 sigara öyküsü olmayan sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcılara spirometrik ve impuls osilometrik solunum fonksiyon testleri uygulandı. Ayrıca astım ve KOAH hastalarına Fraksiyone ekshale nitrik oksit (FeNO) testi ve yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (HRCT) uygulandı. Astım hastalarına, astım kontrol testi (AKT) ve astım yaşam kalitesi ölçeği (AQLQ), KOAH hastalarına Modified Medical Research Council (mMRC) dispne skalası ve KOAH değerlendirme testi (CAT) uygulandı. Hastalar 1 yıllık süre boyunca alevlenmeler açısından takip edildi. Küçük hava yolu disfonksiyonu sıklığı astım grubunda %77, KOAH grubunda %94,3, sigara öyküsü olan sağlıklı kontrollerde %50, sigara öyküsü olmayan sağlıklı kontrollerde %43,3 idi. Astım grubunda AKT ortalaması küçük hava yolu disfonksiyonu olanlarda 16,79±5,36, olmayanlarda 20,12±4,84 olduğu saptandı (p=0,021). Küçük hava yolu disfonksiyonu olan astım hastalarında AQLQ toplam skorunun ortalaması 137,86±41,03 olup, küçük hava yolu disfonksiyonu olmayanlara göre daha düşüktü (p=0,001).
Özet (Çeviri)
To evaluate the prevalence of small airway dysfunction measured by impulse oscillometry in chronic airway diseases. Our secondary aim is to evaluate the role of small airway dysfunction in disease severity, disease control, quality of life and risk of exacerbation and its role on treatable targets. 74 asthmatic patients and 53 COPD patients, 30 healthy smokers and 30 non-smokers were included in the study. We assessed all participants with spirometry, impulse oscillometry. We assessed asthma participants with high resolution computed tomography (HRCT), Fractional exhaled nitric oxide (FeNO) test, questionnaires about asthma control (ACT) and asthma quality of life scala (AQLQ). We assessed COPD participants with HRCT, FeNO test, questionnaires about a dyspnea scale of mMRC and COPD assessment test (CAT). All patients followed for 1 year to record the number of exacerbations for asthma or COPD. The frequency of small airway dysfunction was 77% in the asthma and 94.3% in the COPD group, 50% in healthy smokers and %43,3 healthy non- smokers. The mean ACT was found 16,79±5,36 in asthma group with small airway dysfunction and 20,12±4,84 in asthma without small airway dysfunction (p=0,021). The average of AQLQ total score in asthma patients with small airway dysfunction was 137,86 ± 41,03 and was lower than those without small airway dysfunction (p=0,001).