Fitness yapan bireylerin benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Researching relationships between socialization levels, social appearance anxiety and self-respect of individuals who doing fitness
- Tez No: 635450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fitness ve fitness ile birlikte diğer sporları da yapan bireylerin sporda sosyalleşme, benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi çalışmanın amaçları arasındadır. Ayrıca sporcuların cinsiyet, eğitim, medeni durum, çalışma durumu, spor tipi, spor yapma sıklıklarına göre sporda sosyalleşme, benlik saygısı ve görünüş kaygı düzeylerinin farklı olup olmadığının incelenmesi de amaçlanmaktadır. Anket uygulaması İstanbul bölgesinde, Tuzla ve Pendik ilçelerinde özel ve kamuya ait 16 farklı fitness salonunda tesadüfi olarak seçilen 400 kişi üzerinde uygulandı. Veri analizinde 121 anket verisi veri kalitesinin düşük olması nedeni ile çalışmada değerlendirilmedi. Çalışmada sporda sosyalleşme (SSÖ), benlik saygısı (RBSÖ) ve Sosyal görünüş kaygı (SGKÖ) konuları geçerliği ve güvenilirliği yapılmış ölçekler kullanılarak ölçüm yapılmıştır. Çalışmadaki bu soru gruplarının güvenilirliğinin test edilmesi için Cronbach Alpha analizi ve yapıların testi için (Geçerlilik) faktör analizi uygulaması yapılmıştır. Verilerin analizi konusunda; Tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ile sunulmuştur. Sporda sosyalleşme, benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygı boyutlardaki cinsiyet, eğitim, medeni durum, çalışma durumu, spor tipine arasındaki farkın analizinde t testi kullanılmıştır. Spor yapma sıklıklarının karşılaştırılmasında Varyans analizi (ANOVA) testi ve ikili karşılaştırmalar için Sidak testi kullanılmıştır. Sporda sosyalleşme, benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi için korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir (α=0,05). Analizler SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların eğitim durumlarının, medeni durumlarının, gelir getirici bir işte çalışmalarının ve spor yapma sıklıklarının sosyal görünüş kaygı düzeylerine etki ettiği görülmüştür. Sporcuların Sporda sosyalleşme düzeylerinin cinsiyetlerine, eğitim düzeylerine, medeni durumlarına, çalışma durumlarına ve spor yapma sıklıklarına göre farklı olmadığı ve sporda sosyalleşme düzeylerini etkilemediği görülmüştür. Benlik saygısı düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, spor tipi ve spor yapma sıklıklarına göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Çalışmada sporda sosyalleşme düzeylerinin benlik saygı düzeylerini yükselteceği görülmüştür. Sporda sosyalleşme düzeyi ve benlik saygı düzeyi yüksek olan sporcularda sosyal görünüş kaygı düzeyinin daha düşük seviyelerde olduğu, sporda sosyalleşme düzeyi ve benlik saygı düzeyi düşük olan sporcularda ise sosyal görünüş kaygı düzeyinin daha yüksek seviyelerde olduğu söylenebilir. Katılımcıların benlik saygısı düzeylerinin yüksek olduğu, ortalama puanlarının 3,07±0,50 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sosyal görünüş kaygı düzeylerinin düşük olduğu, ortalama puanlarının 1,98±0,69 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sporda sosyalleşme ölçeği düzeylerinin yüksek seviyelerde olduğu, ortalama puanlarının 3,20±0,49 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is among the aims of the study to determine the relationships between the individuals who do other sports along with fitness and fitness, socialization, self-esteem and social appearance anxiety in sports. It is also aimed to examine whether the socialization, self-esteem and appearance anxiety levels of the athletes are different according to gender, education, marital status, working status, sports type, frequency of doing sports. The questionnaire was applied to 400 people who were randomly selected in 16 different fitness and public fitness halls in Tuzla and Pendik districts in Istanbul region. In the data analysis, 121 questionnaire data were not evaluated in the study due to the low data quality. In the study, socialization in sport, self-esteem and Social appearance anxiety subjects were measured by using scales. To test the reliability of these question groups in the study, factor analysis was applied for testing of structures. On the analysis of the data; descriptive statistics are presented with frequency, percentage, mean and standard deviation values. T-test was used to analyze the difference between socialization, self-esteem and social appearance anxiety in gender, education, marital status, working status, and sports type. Variance analysis (ANOVA) test was used to compare the frequency of doing sports and Sidak test was used for binary comparisons. Correlation and regression analysis were performed to determine the relationships between socialization, self-esteem and social appearance anxiety levels in sports. In the study, p values less than 0.05 were considered statistically significant (α = 0.05). Analyzes were made with SPSS 22.0 package program. It was seen that the educational status, marital status, income-earning job and frequency of doing sports affect the social appearance anxiety levels of the athletes participating in the study. It was observed that the socialization levels of the athletes do not differ according to their gender, education level, marital status, working status and frequency of doing sports and does not affect the socialization levels in sports. It was determined that self-esteem levels did not differ according to gender, marital status, working status, sports type and frequency of doing sports. In the study, it was seen that socialization levels in sports will increase self-esteem levels. It can be said that the level of social appearance anxiety is lower in athletes with high level of socialization and self-esteem in sports, and the level of social appearance anxiety in athletes with low level of socialization and self-esteem in sports. It was determined that the participants' self-esteem levels were high and their mean scores were 3.07 ± 0.50. It was determined that the participants' social appearance anxiety levels were low and their mean scores were at 1.98 ± 0.69 levels. It was determined that the socialization scale levels of the participants were at high levels and their average scores were 3.20 ± 0.49