Türk Vergi Hukukunda re'sen tarhiyat uygulaması
  1. Tez No: 63546
  2. Yazar: TUBA KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Hukukumuzda, beyan üzerine yapılan tarhiyatların en geçerli alternatifi olan re 'sen vergi tarhı vergi idaresinin vergi kayıp ve kaçaklarını frenleyici metodları arasında yer almaktadır. Vergi idaresinin yaptığı tarhiyatları, kanundaki yerleri itibariyle, ikmalen vergi tarhı, re 'sen tarhiyat ve idarece tarhiyat olarak sıralamak mümkündür. Kanunda sayılan bu tarhiyat hallerinden her birine kendi şartlarının varlığı halinde başvurulabilecektir. V. U. Y. 'nın 30 'uncu maddesine göre, re'sen vergi tarhı vergi matrahının tamamen veya kısmen defter kayıt ve belgelere veya kanuni ölçülere dayanılarak tesbitine imkan bulunmayan hallerde takdir komisyonları tarafından takdir edilen veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlarca düzenlenmiş vergi inceleme raporlarında belirtilen matrah veya matrah kısmı üzerinden vergi tarh olunmasıdır. İnceleme raporlarında bu maddeye göre belirlenen matrah veya matrah farkı re 'sen takdir olunmuş sayılır. Re 'sen vergi tarhiyatı, sınırlarının geniş tutulması itibariyle en fazla tercih edilen ve başvurulan metoddur. Bununla beraber re 'sen tarhiyata da ancak kanunda sayılan hallerden en az birinin varlığı halinde başvurulunabilecektir. Bu haller sırası ile ; 1. Vergi beyannamesinin kanuni süresi geçtiği halde verilmemiş olması, 2. Vergi beyannamesi kanuni veya ek süreler içinde verilmekle beraber beyannamede vergi matrahına ilişkin bilgilerin gösterilmemiş olması, 3. V.U.Y'na göre tutulması mecburi olan defterlerin hepsi veya bir kısmının tutulmamış veya tasdik ettirilmesi veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlara herhangi bir sebeple ibraz edilmemiş olması, 4. Defter kayıtları ve bunlarla ilgili vesikaların, vergi matrahının doğru ve kesin olarak tesbitine imkan vermeyecek derecede noksan, usulsüz ve karışık olması dolayısıyla ihticaca salih olmaması, 5. Vergi matrahları 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun değişik 54 'üncü maddesinin 2 numaralı bendi uyarınca tesbit edilen mükellefler tarafından, vergi incelemesi sırasında giderlerin tevsik edilememesi, 6. Tutulması zorunlu olan defterlerin veya verilen beyannamelerin gerçek durumu yansıtmadığına dair delil bulunması, 7. Maliye müfettişleri, hesap uzmanları ve gelirler kontrolörlerime yapılan incelemeler sırasında, mükelleflerin her türlü harcama ve tasarruflarını vergisi ödenmiş veya vergiye tabi olmayan kazançlardan sağladıklarını kanıtlayamamaları, 8. V.U.Y. 'nın mükerrer 227 'inci maddesi uyarınca, 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış meslek mensuplarına imzalatma mecburiyeti getirilen beyanname ve eklerin imzalatılmaması veya tasdik kapsamına alınan konularda yeminli mali müşavir raporunun zamanında verilmemesi, 9. V.U.Y 'nın 175 'inci maddesindeki kurallara uyulmaması halleridir. Kanunda sayılan bu hallerde ya takdir komisyonu kararları ve inceleme raporunda takdir komisyonu ya da inceleme elemanlarınca yapılan tarhiyat nedenleri yanlış da gösterilmiş olsa, bu hallerden birinin varlığı halinde dahi yapılan tarhiyat yargıca onanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK The initiative imposition of tax, that 's the most preferably alternative of the imposition by declaration of tax payers', is among the preventive methods of the tax office againsts the tax losts and the evasion. The imposition made by the tax office can be listed as the completive imposition, the initiative imposition and the administrative imposition, in accordance with their place in code. They will be each applied in the existance of their conditions. In accordance with the article 30 of the Code of Tax Procedure, initiative imposition is the imposition, on the taxable amounts all or part of it, either pointed out in the tax reseach reports of the members authorized for investigation or the decision of the supposition comission in the case it 's possible to confirm neither in books and documents nor by the helping of the legal dimensions. Taxable amount all or the piece of it, that's confirmed in the tax research reports are supposed to be impossed initiatively. The initiative impossion is favorite and the mostly applied method because of its large limits. However, it can be applied only at least in one of the cases placed in code. These cases are the fallowings: 1. Not to present the tax declarations in the legal periods. 2. Not to declare the knowledges for taxable amounts in the declarations, even they have been given in time. 3. Not either record the books all or partly or make them certified, even they have to be in accordance with the Code of Tax Procedure, or not to present them to the ones who are authorized to reseach. 4. In case of that the book records and the documents about them are deficient, order free or confused, as a result not understandable, in order to learn the taxable amount right and certainly. 5. Not to prove the expences by documentary evedience, by the taxpayers whose taxable amounts are subjeckted to Income Tax Code numbered 193, added article 54, paragraf 2. 6.1n case of the evedience proves that books have to be recorded or the given declarations are not true. 7. Not to prove that expences and the possessions are from the income tax-free or the tax ofis paid, by the taxpayers, during the investigations made by financial inspectors, account experts and the income controlers. 8. Not the present the report of the certified financial advesior in legal period, which is about the subjects have to be certified or not to sign the declarations and the joints have to be signed by the proffesionals authorized by the code numbered 3568, in accordance with the Code of Tax Procedure, repeated article 227. 9.Not to order the rules placed in the Code of Tax Procedure, article 175 In one of these cases, even they're shown right in the reports of the investigators or the decision of the supposition commission, the impossion will be confirmed by the judgement.