Çağdaş bir Türk seramik sanatçısı: Candeğer Furtun
A Contemporary Turkish ceramic artist: Candeğer Furtun
- Tez No: 63547
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Candeğer Furtun, seramikte, sır ve pişirim tekniklerini araştırma ve geliştirmesinin yanısıra seramiği sadece işlevsel olmaktan çıkarıp bu malzemeyi düşüncelerinin anlatımı için kullanarak özgün biçim değerlerine varma yönünde yoğun uğraş içinde olan bir sanatçıdır. 1954'ten 1963 'e kadar dokuz yıl süren ve resimden seramiğe dek çeşitli alanları kapsayan ciddi bir eğitim almıştır. Eğitim döneminin sona ermesi ve yurda dönüşüyle başladığı ve tek başına sürdürdüğü sır ve kil araştırmalarını büyük bir titizlikle yürütmüş, yoğun araştırmalar sonucu elde ettiği sırlarını, gerçekleştirdiği özgün formlarıyla bütünleştirmiştir. Göz boyayıcı renklendirme yollarına baş vurmadan biçimsel hareketin seramik obje düşüncesi ile kaynaştığı özgün bir form zarafetine ulaşmıştır. İlk dönem yapıtlarını geleneksel seramik yöntemleri ile gerçekleştirmişsede, daha sonraları seramik heykel anlayışı içinde ortaya koyduğu duvar panolarını kendi geliştirmiş olduğu levha tekniği ile şekillendirmiştir. Eserlerinde kademe kademe gelişen bir biçim olgusu görülen sanatçının son eserlerinde biçimler adeta duvardan kurtularak özgürlüğe kavuşturulmuştur. Duvar panoları olsun, formlar olsun, hepsi insan fügürüne dayalıdır. Candeğer Furtun, halen çalışmalarına kendi atölyesinde serbest sanatçı olarak devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Candeğer Furtun is an artist who works hard and steadily to create the authentic forms that express her thougths and feelings, by using the ceramic techniques. Besides her long and intense investigations of the ceramic techniques, she also tried to bring out the expressive characteristic of the ceramic art, apart from its functionality. She received serious education on Painting and Ceramics, in Türkiye and in USA, from 1954 till 1963. On her return home, she set up her own studio and worked meticulously on glazes and clays. As a result of her long endeavours, she integrated her original glazes into her authentic forms. Refraining from showy colouring, she combined the formal movement with the ceramic object idea and reached a refinement in her authentic forms. Although, she created her first works within the traditional ceramic methods, later, she developed a slab technique that she used for her sculptural wall panels. The figures, in her recent works, which one recognize her progress on the fact of figurative art, have been given freedom by removing them from the walls. Both her wall panels and forms are parts of human figure, and 3 dimensional. Candeğer Furtun is still working in her studio as a free artist. V