Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin yenidoğan sarılığı ve tedavisi ile ilgili bilgi düzeyleri
Knowledge levels of neonatal intensive care nurses about neonatal jaundice and treatment
- Tez No: 635460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yenidoğan sarılığı, yenidoğanlarda bilirubin metabolizmasında ortaya çıkan değişiklikler ve bilirubin yapımının artması (hiperbilirubinemi)'dır. Hiperbilirubinemide erken tanı ve tedavide gerçekleşmediğinde bilirubin ensefalopatisi oluşabilmektedir. Bu durum yenidoğan sarılığının en ciddi ve ağır komplikasyonudur. Bu nedenle yenidoğan hemşireleri yenidoğan sarılığının tanı ve tedavisini bilmelidir. Bu çalışma ile Yenidoğan Yoğun Bakım (YYB) hemşirelerinin yenidoğan sarılığı ve tedavisi ile ilgili bilgi düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel olup, Ocak - Haziran 2019 tarihleri arasında İç Anadolu Bölgesindeki bir il ve ilçelerinde bulunan sekiz hastanede yer alan YYB ünitelerinde çalışan YYB hemşireleri (F=88) ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan, çalışmaya katılmayı kabul eden (f=66) YYB hemşireleri oluşturmuştur. Araştırmada veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“YYB Hemşirelerinin Yenidoğan Sarılığı ve Tedavisi ile İlgili Bilgi Düzeylerini Belirleme Formu”ile toplanmıştır. Bu bilgi formu 40 maddeden oluşmuş, formdan alınabilecek en düşük puan 0, en yüksek puan 40'tır.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is the changes in bilirubin metabolism of newborns and the increased bilirubin production (hyperbilirubinemia). Bilirubin encephalopathy may occur unless hyperbilirubinemia is not diagnosed early and treated on time, which is the most serious and severe complication of neonatal jaundice. Therefore, newborn nurses should have the knowledge to fathom the differences, diagnosis and treatment of neonatal jaundice. What is aimed with this study is to determine the knowledge levels of Neonatal Intensive Care (NIC) nurses on neonatal jaundice and its treatment. This descriptive and cross-sectional research was conducted in January-June 2019 with NIC unit nurses (F=88) working in NIC unit in eight different hospitals located in the center and provinces of a city in the Central Anatolia Region. The sample of the study consisted of NIC nurses (f=66) who conformed to the sample selection criteria and agreed to participate in the study. In the study, the data were collected by using“Introductory Information Form”and“Assessment Form for Knowledge Levels of NIC Nurses on Neonatal Jaundice and Treatment”. The form consists of 40 items with the lowest score from 0 to the highest score, 40.