Erikte bor hareketliliğinin belirlenmesi
Determination of boron transport in plum
- Tez No: 635476
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada; Artan dozlarda, farklı bor kaynakları kullanılarak, yapraktan uygulanan borun uygulanan bölgeden taşınımı belirlenmeye çalışılmıştır. Stanley çeşidi erikte, gelişimini yeni tamamlamış yapraklara artan dozda borik asit (H3BO3) ve Etidot-67 (Na2B8O13.4H2O) uygulanmış ve aynı sürgünde oluşan genç yapraklardaki, dallardaki ve bir sene önceki sürgünlerde bulunan yaprak ve dallardaki bor içerikleri belirlenmiştir. Çalışmada borik asit ve Etidot-67'nin 0, 500, 1000 mg B kg-1 içeren dozları kullanılmıştır. Araştırmada gelişimleri homojen, Prunus domestica cv. Stanley tipi erik ağaçlarından oluşan bahçeden 18 ağaç belirlenmiştir. Her bir ağaçtan beş yeni sürgün seçilerek sürgün üzerinde o sene gelişimini yeni tamamlamış yapraklara uygulama yapılmıştır. Bor uygulamaları 7 gün arayla 3 defa tekrarlanmıştır. Son uygulamadan 15 gün sonra deneme sonlandırılırmıştır. Deneme sonunda her ağaçtan uygulama yapılan sürgünlerden uygulama bölgesi bir önceki sene süren ve uygulama bölgesinden sonra gelişim gösteren sürgünlerden dal ve yaprak örnekleri alınmıştır. Yapılan uygulamalar; seçilen dallar üzerinde uygulama yapılan bölgenin bor içeriğine etki ettiği gibi uygulama yapılmayan genç yaprak ve dallarında bor içeriklerini arttırmıştır. Ancak uygulama yerinden önceki yaşlı yaprak ve dalların bor içeriklerinde istatistiksel olarak önemli görülen bir değişim gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; In increasing doses, using different boron sources, the transport of boron from the foliar application was tried to be determined. Stanley variety in plum, increasing dose of boric acid and Etidot-67 applied to newly completed leaves and determined boron content of young leaves formed in the same shoot, branches and leaves and branches found in the shoots of the previous year. In the study, 0, 500, 1000 mg B kg-1 doses of boric acid and Etidot-67 were used. In this research, homogeneous growth 18 trees were selected from the Stanley type plum orchard. Five new shoots were selected from each tree and application made on leaves on the shoots that were newly completed. Boron applications were repeated 3 times with an interval of 7 days. The trial was terminated 15 days after the last application. At the end of the experiment, the branches and leaves were taken from the shoots, which were applied from each tree, from the shoots, the application area of which lasted last year and developed after the application area. Applications made; As it affects the boron content of the application area on the selected branches, it also increased the boron contents in the young leaves and branches that are not treated. However, no statistically significant change was observed in the boron contents of aged leaves and branches which comes before the application spot.